Home Handbal masculin Handbal masculin. Play-off, meciul 1. Infrangere dramatica, la penaltyuri

Handbal masculin. Play-off, meciul 1. Infrangere dramatica, la penaltyuri

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dunărea Călăraşi - Dinamo București 29-29 (12-17). 33-32 după executarea loviturilor de la 7 metri

H__23.jpgDinamo a pierdut dramatic, după executarea loviturilor de la 7 metri, primul meci al sferturilor de finală în deplasare pe terenul Dunării Călărași, echipă pe care nu au reușit să o învingă în niciun meci din cele trei disputate până acum în acest sezon al Ligii Naționale de handbal. Urmează alte două partide care se vor desfășura în arena din Ştefan cel Mare după un sistem oarecum ciudat de desfășurare al competiției, care se pare că în prima fază avantajează echipele mai slab clasate la sfârșitul sezonului regulat (toate acestea au terminat cu victorii pe teren propriu în faţa echipelor mai bine clasate în această etapă de play off).

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului până în minutul 15, când alb roșii au egalat prin Asoltanei (8-8) şi pe fondul unei apărări solide şi bine organizate şi-au împins adversarul  să greșească, desprinzându-se treptat pe tabela de marcaj, care indica la pauză un liniștitor 12-17. Iată şi evoluția scorului în această parte a jocului: 2-2 min 5; 4-4 min 8; 7-6 min 12; 8-8 min 15; 8-11 min 20; 10-15 min 25; 12-17 min 30.

În partea a doua a jocului dinamoviștii au început bine, dar după 10 minute au cedat inițiativa gazdelor, care au început să se apropie amenințător. Împinși din spate de un public incendiar, călărăşenii au profitat din plin de numeroasele greșeli ale oaspeților şi au reușit să egaleze în minutul 51. Au urmat minute de coșmar pentru alb roșii, care s-au văzut conduși la două goluri, dar în finalul meciului au avut puterea să egaleze profitând de o superioritate numerică. Iată evoluția scorului în repriza a doua: 13-19 min 33; 16-20 min 35; 19-22 min 40; 21-25 min 45; 26-26 min 51; 29-27 min 57; 29-29 min 60.

Au urmat aruncările de la 7 metri la care șansa a fost de partea gazdelor, aruncările lui Diaw şi Şandru fiind parate de portarii Andrei şi respectiv Brazhnyk.

Marcatori: Asoltanei 10 goluri (1 din 7 m); Vrankovic 6 g; Mocanu 4 g; Şandru 4 g; Ragot 2 g; Mironescu 2 g; Diaw 1 g.

Au marcat la aruncările de la 7 metri Asoltanei, Ragot şi Mironescu.

Câinii au pierdut un meci în care s-au văzut prea devreme câștigători, dar suntem siguri că nu vor mai repeta greșeala în următoarele două partide pe care le vor disputa în faţa propriilor suporteri, pe 6 și 7 mai. Forţa Dinamo! ”S-a pierdut o bătălie, dar nu şi războiul!”

CS Dinamo, 17 aprilie 2015, ora 1:05

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf