Home Handbal masculin Handbal masculin. Primul esec in grupele Ligii Campionilor

Handbal masculin. Primul esec in grupele Ligii Campionilor

VELUX Champions League, Grupa D: ABC UMinho Braga – Dinamo 34-32 (18-18)

din_besiktas_estekiHandbaliștii de la Dinamo au cedat sâmbătă la Braga, în cea de a patra etapă a Ligii Campionilor. Jucătorii alb-roșii au înregistrat astfel prima înfrângere în cea mai importantă competiție inter-cluburi, după două egaluri și o victorie. Portughezii au condus în repriza a doua cu cinci goluri, dar Dinamo a revenit pe final și putea să obțină cel puțin un egal. Ratarea a patru aruncări de la 7 metri, problemele din apărare și lipsa de luciditate din final au privat-o însă de un rezultat mai bun.

Fără Șandru, indisponibil din cauza unor probleme lombare, antrenorii Eliodor Voica și Sebastian Bota au început cu Șania din primul minut, pe postul de inter stânga. Dinamo s-a desprins repede la 3-1, dar problemele din apărare și pripeala din atac le-au dat ocazia gazdelor să preia inițiativa. Echipa din Braga s-a desprins la 12-8 (min. 17) și mai apoi la 18-14 (min. 27). Indiferent de schimbările făcute de antrenori, blocul defensiv nu a funcționat la parametrii impuși de un asemenea nivel.

Finalul primei reprize a fost însă dominat de doi jucători, ambii din tabăra dinamovistă: portarul Ionuț Irimuș și interul Sajad Esteki. Pe fondul paradelor lui Irimuș, iranianul a luat jocul pe cont propriu și a marcat patru goluri consecutiv, stabilind scorul pauzei: 18-18. În prima repriză, Sajad a marcat 9 goluri! De remarcat și că Dinamo a ratat două aruncări de la 7 metri în primele 30 de minute.

În repriza a doua, Dinamo a preluat conducerea, 18-19, tot printr-un gol al lui Sajad Esteki, după care a urmat o perioadă mai puțin fastă, cu alte ratări în atac. Apărarea nu a putut bloca schemele portughezilor, care au mizat foarte mult pe jocul extremelor, iar Braga a ajuns să conducă în minutul 39 cu 26-21. A urmat un nou forcing dinamovist, cu parade bune ale lui Irimuș (16 intervenții până la final!) și cu un joc bun cu pivotul în faza de atac. Dinamo s-a apropiat la un gol, 30-29 și 31-30, ratând însă alte două aruncări de la 7 metri! Pe final, alb-roșii au avut șansa de a egala, dar au forțat în atac (17 greșeli tehnice adunate în dreptul lor), iar Braga a avut ocazia să se desprindă la două goluri.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș – Sajad Esteki 11, Vrankovic 4, Savenco 3, Ragot 3, Asoltanei 2, Șania 2, Mocanu 2, Mousavi 2, Capotă 1, Bera 1, Allahkaram Esteki 1, Câmpan, Mironescu, Șandru.

Pentru Braga au marcat: Gomes 7, Andrade 6, N. Pereira 6, Martins 5, Branquinho 3, Rocha 2, Marques 2, M. Pereira 2, Gomes 1.

În urma acestui rezultat, Dinamo a căzut pe locul 4 în clasamentul Grupei.

Miercuri, 19 octombrie, Dinamo va disputa pe teren propriu meciul din etapa a 9-a a Ligii Zimbrilor cu AHC Dunărea Călărași, pentru ca sâmbătă, 22 octombrie, să joace acasă cu liderul Grupei D din Liga Campionilor, Nantes (Franța).