Home Handbal masculin Handbal masculin. Victorie in memoria lui Marian Cozma

Handbal masculin. Victorie in memoria lui Marian Cozma

Liga Națională, etapa 18: CSM Făgăraș – Dinamo 25-33 (12-19)

Mironescu_cu_TimHandbaliștii de la Dinamo au obținut o nouă victorie în Liga Națională. Jucătorii antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota s-au impus în deplasarea de la Făgăraș (33-25), la finele unui meci pe care l-au dominat de la un capăt la celălalt. Campionii i-au dedicat victoria lui Marian Cozma, de la moartea căruia s-au împlinit 8 ani.

În dimineața meciului, Comisia de Competiții a Federației Române de Handbal a a anunțat că a decis să anuleze toate rezultatele echipei HC Adrian Petrea Reşiţa, după ce aceasta s-a retras din campionat din cauza unor probleme financiare.

Dinamo, care a remizat la Reșița în tur, a pierdut astfel doar un punct din clasamentul Ligii Naționale, care acum se prezintă astfel în partea superioară:

1. Dinamo 46 puncte (17 jocuri)

2. HC Dobrogea Sud 37 p (15j)

3. Potaissa Turda 37p (17j)

4. HC Odorhei 32p (15j)

5. CSM București 30 p (16j).

Decizia federației nu schimbă reperele campionatului. Dinamo a fost și rămâne lider (unul incontestabil!), iar pozițiile finale din sezonul regulat se vor decide pe teren, în urma meciurilor directe.

În meciul de la Făgăraș, pentru Dinamo au marcat: Ragot 8, Vrankovic 5, Bera 4, Mousavi 3, Mocanu 3, Mironescu 2, Savenco 2, Șandru 2, A. Esteki 2, Capotă 1, Șania 1.

Dinamo va pleca vineri în Turcia, pentru meciul cu Beșiktaș, ultimul din Grupa D a Ligii Campionilor (etapa 10). Partida va avea loc sâmbătă, la Izmit, de la ora 16:00.

CS Dinamo, 08 februarie 2017

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.