Home Handbal masculin Handbal. Prima victorie in Liga Campionilor. Recital in alb-rosu

Handbal. Prima victorie in Liga Campionilor. Recital in alb-rosu

Liga Campionilor, Grupa D (runda 2): Dinamo – IFK Kristianstad (Suedia) 28-25 (13-10)

HM_Din_-_KristianstadHandbaliștii de la Dinamo și-au trecut în cont prima victorie în noul sezon de VELUX Champions League, 28-25 cu IFK Kristianstad (Suedia), echipă care în sezonul trecut se bătea în Grupele A/B cu Barcelona, Veszprem sau Vardar.

Exceptând primul minut, când suedezii au condus cu 1-0 dintr-o aruncare de la 7 metri (Mousavi a primit eliminare de două minute în secunda 35), Dinamo a condus jocul, având avantaj permanent pe tabelă. Cea mai mare diferență a fost de șase goluri, consemnată în repriza a doua (20-14).

Campioana României a avut în față o echipă arțăgoasă, care nu a lăsat garda jos niciun moment. În fața suedezilor s-a aflat însă o apărare eficientă și un portar în zi mare - Saeid Heidarirad.

În atac, Dinamo a contat mai mult ca oricând pe extreme – Asoltanei 6 goluri, Gavriloaia – 4. Linia de 9 metri și-a făcut și ea datoria, iar Mamdouh Shebib a hărțuit permanent apărarea adversă. Alouini a făcut și de această dată un meci foarte bun, înscriind goluri importante, dar și construind pentru colegi. Bine a intrat în joc și Raul Nantes, introdus în partea a doua.

Dinamo a încheiat prima reriză cu avantaj de trei goluri (13-10) și a avut atacul la reluare, în condițiile în care Kristianstad era cu doi jucători mai puțin. Siguranța prea mare s-a întors împotriva echipei alb-roșii, iar suedezii au comprimat diferența la un singur gol. Meciul s-a rupt însă câteva minute mai târziu. De la 15-14, Dinamo a marcat de cinci ori consecutiv, până la 20-14. Din acel moment, chiar dacă echipa oaspete s-a mai apropiat (nu mai mult de două goluri), Dinamo a gestionat bine finalul și s-a impus la 3 goluri.

Dinamo are trei puncte în Grupa D, din două meciuri, și s-a instalat în fruntea clasamentului înaintea ultimelor meciuri din etapa a doua.

Dinamo: Heidarirad, Missaoui, Lazăr – Asoltanei 6, Alouini 5, Nantes 4, Bannour 4, Gavriloaia 4, Kuduz 3, Shebib 2, Savenco, Mousavi, Vujic, Negru, Zulfic, Hossu. Antrenori: Ștefan Consatantin și Sebastian Bota

IFK Kristianstad: Larsson, Kapelin – Halen 5, Chrintz 4, Gudmunsson 4, Hallen 4, Nyfjäll 3, Birkefeldt 1, Cañellas Reixach 1, Ehn 1, Einarsson 1, Freiman 1, Hansson, Bozic, Henningsson, Jaballah. Antrenor: Ljubomir Vranjes.

Ștefan Constantin (antrenor Dinamo): ”Este o victorie extrem de importantă, obținută în fața unei echipe galonate. Aceste două puncte vor conta mult în economia grupei. Sunt sigur că Kristianstad își va regăsi cadența și va câștiga puncte în meciurile următoare. Victoria de azi este una de moral înaintea meciurilor cu Timișoara, din Liga Națională, și cu GOG, de săptămâna viitoare. Le mulțumesc suporterilor că au fost alătuei de noi”.

Ljubomir Vranjes (antrenor IFK): ”Vreau să felicit Dinamo pentru aceste două puncte. Nu am făcut un meci prea bun astăzi. Puteam juca mai bine. Uneori am reușit, uneori nu. Am ratat numeroase șanse. Este adevărat că și portarul echipei Dinamo a avut rolul lui prin paradele avute. Astăzi am luptat 60 de minute. Sunt mulțumit de acest aspect, dar eu aștept mai mult de la noi, ca echipă”.

Dinamo va disputa următorul meci din Grupa D tot pe teren propriu, miercurea viitoare (25 septembrie, ora 19:00).