Home Handbal masculin Handbal. Remiza cu Odorhei inainte de plecarea la Nantes

Handbal. Remiza cu Odorhei inainte de plecarea la Nantes

Liga Zimbrilor, etapa 11: Dinamo - Odorhei 27-27 (10-13)

ragot_cu_OdorheiHandbaliștii de la Dinamo au remizat joi pe teren propriu cu HC Odorhei, în etapa a 11-a a Ligii Zimbrilor, 27-27 (10-13), la finele unui meci în care campionii au fost conduși din start până în minutul 59. Golul egalării l-a reușit Allahkaram Esteki.

Dinamo a început destul de moale meciul cu Odorheiul, problemele fiind îndeosebi în atac. În minutul 15, alb-roșiii reușiseră să marcheze de numai trei ori, incomodați de apărarea mixtă (3-3) a oaspeților. Tabela a arătat astfel avantaj în favoarea Odorheiului: 3-7 (min. 15), 6-9 (min. 22). Dinamo a reușit să reducă ecartul la un gol în minutul 29, 10-11, dar două greșeli în utimul minut au făcut ca Odorheiul să intre la cabine cu avantaj de trei goluri: 10-13.

În partea a doua, diferența a crescut la cinci goluri, 13-18 (min. 39) și 14-19 (min. 40), dar Dinamo a revenit puternic pe final și a reușit să egaleze printr-o intercepție a lui Allahkaram Esteki.

Dinamo are 26 de puncte după 11 etape și rămâne pe locul doi al clasamentului.

Meciul cu Odorhei a fost ultima repetiție înainte de plecarea la Nantes, pentru meciul din Grupa D a Ligii Campionilor. Dinamo decolează sâmbătă dimineața spre Franța, partida urmând a avea loc duminică, de la ora 18:00.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș – Ragot 8, A. Esteki 4, Vrankovic 4, Savenco 3, S. Esteki 2, Asoltanei 2, Mocanu 2, Mironescu 1, Bera 1, Capotă, Câmpan, Șania, Șandru, Mousavi.

Pentru Odorhei au marcat: Mihalcea 8, Peric 5, Komogorov 4, Csog 3, Ghiță 2, Baranau 2, Szasz 1, Markez 1, Onyjekwe 1.