Un articol de Florin Vasiliu (foto – Mihai Neacșu)
Dinamo București - Steaua București 26-27 (14-13)
Meciul Dinamo – Steaua, derby-ul etapei a 12-a a Ligii Naționale masculine la handbal şi al Capitalei, a fost unul echilibrat şi a fost câștigat de echipa militară, care s-a dovedit mult mai pragmatică şi a știut să gestioneze mai bine momentele cheie ale jocului. Prima repriză a început sub nota de dominare a dinamoviștilor care, susținuți de o puternică galerie şi un număr mare de spectatori, păreau că nu vor întâmpina mari probleme în obținerea victoriei asupra eternei rivale.
Foto: Savenco a marcat trei goluri cu Steaua
Treptat însă, jocul s-a echilibrat şi oaspeții au redus din diferență şi s-au apropiat la pauză la numai un gol (14-13). Iată cum a evoluat scorul în prima repriză: 3-2 min 5; 6-6 min 10; 10-7 min 15; 11-10 min 20; 13-11 min 25; 14-13 min 28.
Simțind că pot realiza surpriza, steliștii impulsionați şi de evoluțiile veteranilor Laufceag (40 de ani) şi Pîrîianu (39 de ani) au jucat mai dezinvolt şi au profitat din plin de apatia din apărarea dinamovistă, dar şi de erorile comise de aceștia în atac. Astfel formația oaspete a reușit să controleze repriza secundă şi să se desprindă în minutul 52 la o diferență de patru goluri (20-24). Un timp de odihnă neinspirat cerut de tehnicianul stelist, care avea să scoată mingea elevilor săi din poarta adversă, a făcut ca finalul să fie unul palpitant, alb roșiii recuperând rapid şi fiind la un pas de egalare în ultimele secunde de joc. A fost un meci frumos, palpitant, desfășurat în spiritul fair-play-ului, care a ținut spectatorii (1200) în picioare în ultimele minute, dar din păcate s-a terminat trist pentru Dinamo.
În repriza a doua scorul a evoluat astfel: 15-15 min 35; 17-10 min 40; 19-21 min 45; 20-24 min 52; 23-26 min 55; 24-27 min 58; 26-27 min 60.
Marcatori: Chiruţ 5 goluri; Sandrk 3 g; Băluţ 3; Ragot 3 g; Savenco 3 g; Asoltanei 2 g; Diaw 2 g (1 din 7 m); Manea 2 g; Şandru 2; Răpciugă 1 g.
CS Dinamo, 18 noiembrie 2014, ora 10:30
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI