Home Handbal masculin Handbal. Sezonul 2014-2015, etapa 2. Egali cu vicecampionii

Handbal. Sezonul 2014-2015, etapa 2. Egali cu vicecampionii

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Știința Municipal Bacău-Dinamo București 25-25 (13-15). Etapa 2

SandruEtapa a doua a Ligii Naționale masculine a pus faţă în faţă, sâmbătă, 6 septembrie, două dintre candidatele la titlu în actualul sezon la handbal, Știința Municipal Bacău și Dinamo București. Alb roșiii au reușit la capătul unui joc bun să obțină ceea ce şi-au propus, şi anume, un rezultat pozitiv pe terenul vicecampioanei României. Ambele formații au făcut multe transferuri de marcă şi putem spune că încă se află într-o fază de asamblare a loturilor, de stabilire a unor relații de joc, şi acest aspect şi-a pus amprenta pe evoluțiile jucătorilor, mai ales în faza ofensivă.

Fazele de joc frumoase, cursive, în care mingea a circulat în viteză până la omul liber, au alternat cu cele încâlcite, de luptă oarbă cu adversarul, de multe ori negăsindu-se soluțiile ideale de pasare sau finalizare. S-a mizat mult pe apărare, iar portarii şi-au făcut din plin datoria şi de o parte, şi de cealaltă. Per ansamblu, jocul a plăcut prin ambiția şi dăruirea cu care s-a jucat, prin execuțiile individuale de mare clasă şi finețe, dar şi prin evoluția scorului, care ne-a dat mari emoții.

Dinamo a arătat o creștere substanțială faţă de prima etapă şi a făcut un joc mai exact. Apărarea a funcționat foarte bine şi nu a lăsat multe breșe adversarilor, chiar şi în inferioritate numerică. Rydergard a fost din nou omul care a dat siguranță şi şi-a coordonat coechipierii magistral. Talia înaltă, mobilitatea şi agresivitatea de care dă dovadă face defensiva dinamovistă una din cele mai redutabile. Portarii şi-au făcut şi ei datoria, atât Irimuş, senzațional în intervențiile sale, cât şi tânărul Fuică (inspirat introdus), providențial pentru echipa sa. În atac, interii Şandru (golgheterul dinamovist din sezonul trecut) şi Vrankovic au expediat adevărate trasoare, reducând la tăcere până şi galeria gazdelor. S-a observat şi o colaborare mai bună a liniei de nouă metri cu pivotul, mai ales în momentul în care apărarea gazdelor a ieșit mai avansat. Pivotul Mocanu s-a demarcat bine şi a marcat în momentele cheie ale jocului.

Prima repriză a fost una echilibrată şi scorul a alternat în favoarea ambelor echipe. O execuție de excepție a lui Şandru în ultimele secunde face ca Dinamo să intre la vestiar cu o diferență de două goluri. Evoluția scorului: 3-2 min 5; 4-4 min 10; 6-5 min 15; 6-8 min 17; 9-11 min 23; 12-12 min 27; 13-15 min 30 scor la pauză.

În partea a doua a jocului, alb-roșiii au controlat jocul, dar au cedat inițiativa gazdelor pe final, unul din motive fiind şi accidentarea lui Niţu, antrenorii (în lipsa lui Mironescu accidentat) fiind obligați să improvizeze la nivelul extremei drepte, unde a evoluat interul Costel Manea. Finalul a fost unul palpitant, cu Șandru (la fel ca în prima repriză) care egalează cu un şut senzațional când mai erau 16 secunde de joc. Bacăul mai are timp de un atac, dar Fuică se opune cu succes la șutul lui Macachs şi astfel obținem primul punct în deplasare şi nu oriunde, ci pe terenul unei contracandidate la podium. Evoluția scorului: 14-15 min 35; 16-18 min 40; 19-19 min 43; 19-21 min 48; 22-22 min 51; 23-23 min 54; 24-24 min 59; 25-25 min 60 scor final.

Marcatori: Şandru 7 goluri; Vrankovic 5 g; Mocanu 5 g; Asoltanei 5 g; Savenco 1 g; Chiruţ 1 g; Niţu 1 g.

Felicitări pentru rezultat şi așteptăm un meci şi mai apropiat de valoarea reală a lotului în etapa următoare (13 septembrie, ora 14:00), când întâlnim echipa primăriei, C.S.M. București!

CS Dinamo, 09 septembrie 2014, ora 11:00