Home Handbal masculin Handbal. Thriller cu lovituri de departajare. Dinamo s-a calificat in Turneul Final 4 al Cupei Romaniei

Cupa României, sferturi de finală: Dinamo – CSM București 25-24 (12-10, 22-22)

CR_D_vs_CSM_dec12Handbaliștii de la Dinamo au încheiat anul 2018 cu o calificare pe cât de dramatică, pe atât de frumoasă în turneul Final 4 al Cupei României. Jucătorii antrenați de Ștefan Constantin și Sebastian Bota s-au impus pe teren propriu, duminică 16 decembrie, cu CSM București (manșă unică) la penaltyurile de departajare, scor 25-24. După 60 de minute, scorul a fost egal, 22-22.

Derbyul sferturilor de finală ale Cupei României s-a jucat în Sala Dinamo, între două forțe ale competițiilor interne care și-au disputat timp de două sezoane finala Ligii Naţionale (edițiile 2016 și 2017, ambele câştigate de alb-roşii). Rivalitatea creată între cele două cluburi în ultimii ani a produs și acum un meci frumos, disputat până la ultimul fluier.

Dinamo a început mai bine, cu o apărare fantastică, excelent coordonată de Dan Savenco. În atac, centrul Kamel Alouini a fost dispecer și finalizator deopotrivă, astfel că echipa campioană a condus cu 3-0, 5-1, 6-2 şi 8-4 (min. 19).

CSM nu a cedat, l-a luat om la om pe Alouini, iar în minutul 29 a egalat, 10-10, cel mai bun jucător al oaspeţilor fiind ex-dinamovistul Allahkaram Esteki (cu 5 goluri). Dinamo a avut însă forţă să puncteze de două ori până la pauză, pentru a intra în avantaj după 30 de minute: 12-10.

Repriza a doua a fost extrem de disputată. Dinamo s-a desprins iar la patru goluri, 18-14 (min. 41), dar din nou CSM a revenit, 19-19 (min. 48).

Dinamo_echipa_CR_cu_CSM

În ultimele 12 minute s-a jucat un handbal de calitate, cu multă determinare de ambele părți. Dinamo a avut victoria în mână: 21-19 (min. 55) şi 22-20 (min. 59). Cu 13 secunde înainte de final, campionii mai aveau avantaj de un gol, 22-21, şi o aruncare de la 7 metri. Zulfic a ratat, iar Ramba a adus egalitatea în ultima secundă.

Au urmat aruncările de departajare, unde eroul victoriei dinamoviste a fost portarul Saeid Heidarirad, care a apărat trei aruncări de la 7 metri, aducând calificarea în tabăra alb-roşiilor.

Saeid_cu_CSM_CR

Dinamo: Missaoui, Hedarirad, Grigoraș - Bannour 4, Gavriloaia 4, Zulfic 4, Descat 3, Alouini 3, Acatrinei 3, Mousavi 2, Negru 1, Komogorov 1, Șandru, Savenco, Kuduz, Dima.

Pentru CSM au marcat: Onyejekwe 7, A. Esteki 6, Ramba 3, Teixeira 2, Georgievski 2, Rotaru 2, S. Esteki 1, Tioumentsev 1.

Turneul Final 4 al Cupei României se va desfășura în zilele de 9-10 martie 2019 (gazda va fi desemnată prin licitație). Cele patru echipe care se vor lupta pentru trofeu sunt: Dinamo, Steaua, Politehnica Timișoara și CSM Focșani.