Home Handbal masculin HANDBAL. Ultima reprezentatie in EHF Champions League 2021-2022. Reprize in oglinda la Kielce

EHF Champions League, etapa 14: Lomza Vive Kielce – Dinamo 34-29 (20-13)

KIELCE_Gurbi_cu_Kielce_1Echipa de handbal Dinamo și-a încheiat prezența în Grupa B a EHF Champions League cu același adversar cu care a început-o. Kielce s-a dovedit o formație solidă, însă Dinamo a avut o repriză secundă foarte bună.

Portarul Andreas Wolff a fost omul începutului de meci. Titularul naționalei Germaniei a închis poarta lui Kielce, astfel că scorul a curs în favoarea echipei poloneze: 4-0, 10-3, 12-8 (min. 17). Antrenorul Xavier Pascual a mizat pe un atac ”7 cu 6”, care a incomodat echipa adversă, iar Dinamo a echilibrat jocul. La pauză a fost 20-13 pentru Kielce.

Repriza secundă a fost însă în oglindă. Dinamo a început să se apere din ce în ce mai bine, iar în atac s-au găsit soluții mai bune la finalizare. Gurbindo a reușit patru goluri în momente importante, Shebib a punctat de pe semicerc, Nantes și-a făcut și el numărul, la fel ca și Alex Pascual. Un joc foarte bun a făcut și Robert Militaru în apărare, dar și cu două intercepții concretizate prin goluri pe contraatac. Saeid a dat și el oxigen când trebuia.

Dinamo a ajuns astfel la un ecart de două goluri, 24-22 (min. 43). Talant Dujshebaev a rupt avântul echipei Dinamo cu un time-out, iar Kielce a reușit să-și revină și să-și asigure victoria.

S-a încheiat 34-29, însă Dinamo a ratat patru aruncări de la 7 metri, care concretizate ar fi dat altă față partidei.

KIELCE_Racotea_cu_Kielce_3

Lomza Vive Kielce: Wolff (17 intervenții), Kornecki -  Vujovic 5, Sanchez-Migallon, Olejniczak, Sicko 1, Alex Dujshebaev 2, Karacic 3, Kulesh 5, Moryto 8, Daniel Dujshebaev, Thrastarson, Surgiel, Karalek 6, Nahi 4. Antrenor: Talant Dujshebaev

Dinamo: Saeid Heidarirad (6 intervenții), Dan Andrei Lazăr – Dan Racoțea 2 goluri, Valentin Ghionea 1, Eduardo Gurbindo 4, Nicușor Negru, Christian Dissinger 1, Alex Pascual 4, Răzvan Gavriloaia 1, Raul Nantes 4, Javier Humet 2, Octavian Bizău 1, Alireza Mousavi, Mamdouh Shebib 7, Robert Militaru 2, Cedric Sorhaindo. Antrenor: Xavier Pascual

Dinamo a încheiat sezonul Grupa B pe locul 7, cu 8 puncte în timp ce Kielce a mers direct în sferturile de finală, de pe poziția 1.

KIELCE_Shebib_cu_Kielce_5

CS Dinamo, 10 martie 2022

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.