Home Handbal masculin Handbal. Victorie de ziua clubului. Dinamo a cucerit Cupa Romaniei

Handbal. Victorie de ziua clubului. Dinamo a cucerit Cupa Romaniei

Cupa României, finală: Dinamo – Dobrogea Sud Constanța 23-21 (11-13)

Cupa_Romaniei_victorie_PloiestiHandbaliștii alb-roșii au făcut cel mai frumos cadou la aniversarea CS Dinamo. În ziua în care clubul a împlinit 69 de ani de la înființare, jucătorii antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota au cucerit Cupa României, după o finală pasionantă, jucată la intensitate maximă până aproape de fluierul final. Ultima Cupă câștigată la handbal data din sezonul 1987-1988. În total, Dinamo are 4 Cupe în palmares.

Finala Cupei României, disputată la Ploiești, a fost una epică. Dinamo nu a avut un start reușit, astfel că dobrogenii s-au desprins până la o diferență maximă de șase goluri, 12-6 (min. 21). Banca tehnică dinamovistă a fost obligată să ceară două time-out-uri în primele 21 de minute, pentru a corecta problemele din atac și apărare. Ștefan Grigoraș a intrat în poartă, Alin Șania a fost introdus în centrul apărării, iar Sajad Esteki și-a făcut o apariție de forță pe inter stânga. Încet-încet, jocul dinamoviștilor s-a îmbunătățit, iar ecartul a început să se topească. La pauză au rămas numai două goluri, în condițiile în care putea fi chiar și mai strâns.

În partea a doua, Dinamo a pus din ce în ce mai multă presiune. Grigoraș a scos mai multe șuturi adverse, ajutat și de o apărare foarte bună, iar ceea ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat. De la 18-16 pentru Constanța (min. 46), Dinamo a marcat de patru ori consecutiv, prin Vrankovic (2), Șandru și Mocanu. În patru minute, alb-roșiii au trecut în avantaj de două goluri: 20-18. Din acel moment, Dinamo a controlat jocul. S-a distanțat la trei goluri (23-20, min. 57) și chiar putea să mai pună puncte pe tebelă, însă meciul s-a încheiat până la urmă cu o victorie fără emoții a campionilor.

După Supercupă, Dinamo și-a trecut în cont și Cupa. Urmează campionatul, unde în meciul decisiv din semifinale alb-roșiii întâlnesc tot Dobrogea Sud, joi, 18 mai (ora 18:00). La final, dinamoviștii au sărbătorit victoria alături de cei peste o sută de suporteri care au făcut deplasarea la Ploiești pentru a-i susține.

Ca o încununare, Ștefan Grigoraș a fost declarat ”cel mai valoros portar de la Cupa României”.

Eliodor Voica: ”Vreau să-i felicit pe băieți pentru că au realizat că un meci se joacă până în ultimul minut. Dobrogea ne-a condus pe tabelă, dar modificările făcute au schimbat fața jocului. Asta înseamnă să ai o bancă valoroasă. Acest trofeu este și un cadou perfect pentru ziua clubului Dinamo”.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș, Pop – Vrankovic 6, S. Esteki 5, Mocanu 4, A. Esteki 3, Șandru 2, Mironescu 2, Asoltanei 1, Capotă, Câmpan, Șania, Savenco, Ragot, Bera.

Pentru Dobrogea Sud au marcat: Cutura 5, Nikolic 4, Buricea 4, Crnoglavac 3, Angelovski 2, Celica 1, Nistor 1, Soare 1.

CS Dinamo, 14 mai 2017

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.