Home Polo Polo. Dinamo – vicecampioana nationala la juniori I

Polo. Dinamo – vicecampioana nationala la juniori I

echipa_vicecampioana_2016Poloiștii de la Dinamo au cucerit medaliile de argint la Campionatul Național de juniori I, la finele unui turneu în care au cedat doar în fața celor de la Crișul Oradea. Din cele zece meciuri disputate în cele două turnee finale, unul la Oradea și unul la București, elevii antrenorilor Florea Dumitrache și Robert Fiereșteanu au câștigat opt întâlniri. Turneul de la București s-a încheiat duminică, 27 martie.

Dinamo și-au adjudecat primele patru meciuri de la turneul bucureștean, dar s-a confruntat cu o situație rar întâlnită în sportul românesc. Poloiștii dinamoviști au câștigat meciul cu Steaua de sâmbătă seara, scor 10-8, dar roș-albaștrii au depus contestație, pe motiv că unul dintre jucătorii de la Dinamo, în speță David Bota, a încheiat meciul în bazin, deși acumulase trei eliminări temporare (ultima, în minutul 7 al reprizei a treia). Deși a fost o eroare a arbitrului care a ținut foaia de joc, comisia care a judecat recursul a decis rejucarea meciului de la momentul celei de a treia eliminări a lui David Bota. În acel moment, scorul era 8-7 pentru Dinamo. Partida a fost reprogramată pentru duminică seara, de la ora 18:00, în condițiile în care dimineață avea loc finala Campionatului Național, meciul care avea să decidă campioana, între Dinamo și Crișul Oradea.

Finala și-a meritat statutul de derby și chiar dacă orădenii s-au impus cu 9-4, desprinderea loc a avut loc după pauza mare, când tabela arăta 3-4. Echilibrul s-a rupt la finele reprizei a treia, când cel mai bun jucător de la Dinamo, Tudor Fulea, a fost eliminat cu drept de înlocuire.

Cu argintul asigurat, Dinamo a fost obligată să intre seara în bazin pentru a rejuca ultimele 9 minute ale meciului cu Steaua. Deși pentru alb-roșiii scorul nu mai avea nicio relevanță, ei au dat dovadă de caracter și s-au impus și la finele acestui meci, scor 10-9. Clasament final CN juniori I: 1. Crișul Oradea, 2. Dinamo, 3. Triumf București, 4. Steaua, 5. CSS 1 București, 6. Viitorul Cluj.

GOLGETERUL competiției: Tudor Fulea (Dinamo).

Vicecampionii naționali 2016: Răzvan Iudean, David Bota, Dan Ciobăniuc, Andrei Ene, Roberto Vlad, Bogdan Dragomir, Tudor Fulea, Andrei Iliescu, Mihai Corbeanu, Vlad Orescovici, Dan Chiriac, Petrică Tudor, Claudiu Ticu, Constantin Șelaru, Alex Crăiniceanu, Cosmin Georgescu.

Antrenori: Florea Dumitrache și Robert Fiereșteanu