Home Polo Polo – Superliga 2012-2013, ultima etapa

Polo – Superliga 2012-2013, ultima etapa

Polo_10Dinamo București – CSM DIGI Oradea: 7-14; 8-8

S-a consumat și ultima etapă a sezonului regulat la polo, înaintea play-off-ului Superligii, etapă care nu a adus nicio surpriză ori schimbare de clasament, ci doar un scor egal de palmares reusșit de Dinamo cu lidera campionatului: CSM DIGI Oradea, în cea de-a doua partidă a etapei. După un parcurs fără greșeală în actuala ediție de campionat, echipa din Oradea se prezenta la București ca principală favorită în fața dinamoviștilor, așa încât nu aveam motive să sperăm foarte tare într-un rezultat care să propulseze echipa noastră în poziția secundă a clasamentului, mai ales în condițiile în care clasamentul final urmează să se stabilească abia după partidele din play-off.

Prima partidă: Dinamo - CSM Digi Oradea: 7-14 (0-3, 2-3, 2-3, 3-5)

Începutul de meci a fost ezitant pentru poloiștii noștri care, lipsiți de aportul titularilor Stoenescu și Georgescu A, s-au văzut conduși cu un sec 3-0 după prima repriza.Când toți cei prezenți în piscina Floreasca credeau ca Digi va face un galop de sănătate, Dinamo a echilibrat jocul, pierzâd la limită următoarele două reprize. În ultimul sfert al meciului s-au marcat cele mai multe goluri, opt la număr, iar dinamoviștii au pierdut la o diferență prea mare față de evoluția lor din bazin.

Pentru Dinamo au înscris: Teohari și Robu câte 2 goluri, respectiv Simion, Ianc și Georgescu G., câte 1 gol.

A doua partidă: Dinamo - CSM Digi Oradea: 8-8 (2-1, 2-2, 3-3, 1-2)

Doar o eroare de arbitraj a făcut ca Dinamo să nu-și adjudece victoria în cea de-a doua partidă din dubla cu Digi. Poloiștii noștri au început deciși jocul și s-au impus cu un gol avantaj la finalul primei reprize. În aceiași manieră au jucat și în continuare,  distanțându-se, la un moment dat, chiar la trei goluri în repriza secundă, pauza mare găsind echipa noastra în avantaj minim. Sfertul trei s-a jucat de la egal la egal, fiecare echipă conducând pe tabela de marcaj, dar înaintea ultimei reprize tot Dinamo se afla în avantaj. Și în ultima repriză poloiștii dinamoviști au jucat bine, reușind să mențină avantajul minim de un gol, până în ultimele secunde,cand orădenii au egalat.

Pentru Dinamo au marcat : Robu 3 goluri, Teohari și Goanță câte 2 goluri și Georgescu G., 1 gol.

Autorul articolului: Angelo Simion. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 20 martie, ora 1000

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00