Home Polo Polo. Superliga, ediţia 2014-2015, etapa 2. Victorie şi egal cu Amefa

Polo. Superliga, ediţia 2014-2015, etapa 2. Victorie şi egal cu Amefa

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo – Amefa Arad 18-4 (3-0, 6-1, 6-0, 3-3) şi 6-6 (1-3, 0-1, 3-0, 2-2)

PO__102.jpgPoloiştii de la Dinamo au încheiat cu o victorie şi un egal cele două meciuri din etapa secundă a Superligii, disputate cu Amefa Arad, sâmbătă şi duminică, în Bazinul Anatolie Grinţescu din Capitală. Jucătorii bucureşteni au intrat în bazin din postura de mari favoriţi, dar numai în primul joc şi-au arătat clasa. După ce au câştigat sâmbătă cu 18-4, duminică jocul s-a terminat la egalitate, 6-6.

Polo: Ionuț Vrânceanu a fost mai eficient în primul joc disputat cu Amefa Arad

Prima întâlnire nu a avut istoric. Superiori în toate compartimentele, dinamoviştii aveau după trei reprize un avantaj zdrobitor: 15-1. Ultima repriză s-a încheiat egal doar pentru că roş-albii au mai oprit motoarele. Prin modul cum a curs jocul de sâmbătă este greu de înţeles ce s-a întâmplat duminică. Dinamoviştii au punctat primii, dar din acel moment mingea nu a mai vrut să intre în poartă. Ratările din situaţii  clare (superiorităţi, singur cu portarul şi chiar cu poarta aproape goală în faţă) s-au succedat incredibil. Amefa a profitat de situaţie şi s-a distanţat până la 4-1 (pauza mare). În repriza a treia, în numai trei minute Dinamo a egalat, 4-4, scor care s-a menţinut până la finalul „sfertului”. În ultima repriză, roş-albii s-au desprins la 6-4, au avut contraatac cu om în plus prin care se puteau duce la trei goluri, dar a intervenit o nouă ratare şi jocul s-a întors. Amefa a egalat, 6-6, rezultat ce a rămas până la final.

Andrei Iosep (antrenor Dinamo): „Abordarea celui de-al doilea joc a fost greşită. Am luat goluri uşoare la început, coroborate cu ratări uluitoare. Nu am văzut în întreaga mea carieră aşa ceva. Opt ratări singur cu portarul advers şi trei cu poarta goală. Şi eu am ratat ca jucător şi ştiu că există în viaţa unei echipe şi zile în care nu iese nimic. Trebuie să ne dea de gândit şi să realizăm că niciun meci nu este uşor. Şi cu două sesiuni de forţă şi 10 kilometri înotaţi înaintea acestui meci tot trebuia să câştigăm. Greşeala este a tuturor. Victoriile şi eşecurile ni le asumăm ca o echipă”.

Dinamo (meciul 1). Stoenescu, Nenciu (portari); Sfârle 4 goluri, Vrânceanu 3, Prioteasa 2, Szilard 2, Neagu 2, A. Georgescu 2, Enciu 1, G. Georgescu 1, Necşulescu 1, A. Matei, Simion, C. Marian.

Dinamo (meciul 2). Stoenescu, Nenciu (portari); A. Georgescu 2 goluri, Neagu 2, Vrânceanu 1, Prioteasa 1, Sfârle, Szilard, G. Georgescu, Necşulescu, A. Simion, C. Marian, Orzoiu, Bota.

7.Rapid Bucureşti         4        0        0        4        20-62       0

8.Poli Cluj                   4        0        0        4        24-75        0

CS Dinamo, 12 octombrie, ora 18:00