Home Polo Polo - Superliga, finala mică, meciul 2: Sportul Studențesc - Dinamo 4-3

Polo - Superliga, finala mică, meciul 2: Sportul Studențesc - Dinamo 4-3

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Polo__201.jpgDuelul pentru medaliile de bronz în Superliga de polo rămâne deschis după primele două jocuri ale finalei mici. Scorul general între Sportul Studențesc și Dinamo este 1-1, ambele formații câștigând câte o partidă din ”dubla” găzduită de Bazinul Floreasca pe 15 și 16 aprilie.

După succesul categoric al dinamoviștilor din jocul de marți (9-6), Sportul Studențesc a reușit miercuri să-și aproprie victoria, scor 4-3 (0-1, 1-1, 1-1, 2-0). Dinamo a început și de data aceasta bine, cu o apărare ermetică, dar fără să mai aibă eficiența în atac din ziua precedentă. Singurul gol al primei reprize a fost reușit de Enescu, la o situație de om în plus.

În repriza secundă, tot Dinamo a punctat prima, prin Vrânceanu, care a surprins apărarea ”studenților” cu un șut de afară la o superioritate. Sportul a revenit prin două goluri simetrice, marcate de frații Cătălin și Adrian Stan. Ambii au tras de la distanță, cu cel puțin două blocaje în față, dar mingea a găsit breșa prin apărarea dinamovistă. Sfârșitul reprizei a treia a găsit tot pe Dinamo în avantaj, stângaciul Iosep lipind o minge în vinclul porții Sportului.

În ultima repriză, cei care au profitat de situațiile de om în plus au fost ”studenții”, care au marcat de două ori prin Delas. Scor final, 4-3. Eliminări: 7 (Sportul) - 11 (Dinamo).

Dragoș Stoenescu (portar Dinamo): ”Apărarea a funcționat bine, la fel ca în prima zi, drept dovadă că am primit numai patru goluri. Din păcate nu am fost la fel de inspirați în atac. Nu este nimic pierdut deocamdată, lupta rămâne deschisă pentru medaliile de bronz”.

Următoarele două meciuri sunt programate pe 26 și 27 aprilie, tot la Bazinul Floreasca din Capitală, cu Dinamo în postura de gazdă. Finala mică se dispută pe sistemul ”trei din cinci”. Dacă la finele următoarelor două jocuri scorul este egal, 2-2, va avea loc o partidă decisivă în luna mai.

CS Dinamo, 16 aprilie 2014, ora 22:00

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.