Home Polo Polo. Victorii superbe la Brasov, Dinamo incheie turul pe trei

Polo. Victorii superbe la Brasov, Dinamo incheie turul pe trei

Superliga, etapa 7: Sportul Studențesc Corona – Dinamo 9-11 (3-5, 1-2, 3-1, 2-3) și 8-9 (1-1, 2-5, 2-2, 3-1)

polo_dinamo_echipa

Poloiștii de la Dinamo au obținut două victorii extrem de importante în etapa a șaptea a Superligii, în fața rivalei tradiționale pentru ”bronz”, din ultimii ani, Sportul Studențesc Corona. Dinamoviștii antrenați de George Georgescu au dominat cele două partide, mai clar decât o arată scorul final, și încheie astfel turul Superligii pe poziția a treia a clasamentului.

Duelurile dintre Dinamo și Sportul Studențesc Corona au fost în ultimii ani pe muchie de cuțit. În acest sezon, balanța s-a înclinat însă puternic spre alb-roșii, care își validează astfel strategia lansară în 2015, când au promovat mai mulți jucători tineri din pepiniera proprie. Puștii au crescut, iar victoriile cu Sportul Studențesc confirmă drumul bun pe care se află Dinamo. În meciul al doilea, dinamoviștii au condus chiar și cu cinci goluri, 3-8 (sfertul doi), și cu patru la începutul ultimului sfert (5-9).

Dinamo încheie turul cu 30 de puncte, după Steaua (42 p) și CSM Digi Oradea (33 p / un joc mai puțin). Pe locul 4 se clasează Sportul Studențesc Corona, cu 24 de puncte. După disputarea sezonului regular, primele patru echipe vor juca în play-off (1 cu 4, 2 cu 3, după sistemul ”trei din cinci”).

Marcatori Dinamo

Meciul 1: Fulea 3, Demeter 3, Enescu 1, Dragomirescu 1, Călin 1, Matei 1, Sfârle 1

Meciul 1: Fulea 3, Călin 2, Enescu 1, Dragomirescu 1, Demeter 1, Vrânceanu 1.

Superliga se reia în week-endul 27-29 ianuarie, cu etapa a opta.