Home Rugby Rugby. Dinamo s-a calificat în semifinalele Superligii CEC Bank

Rugby. Dinamo s-a calificat în semifinalele Superligii CEC Bank

Superliga CEC Bank, barajul pentru semifinale: Dinamo – U Cluj-Napoca 20-13 (raport eseuri: 2-1)

Rugby_echipa_superligaRugbiștii de la Dinamo s-au calificat în careul de ași al Superligii CEC Bank, ediția 2019-2020, după ce și-au adjudecat meciul de baraj disputat cu U Cluj-Napoca pe stadionul Noua din Brașov. ”Buldogii” vor întâlni în semifinale, peste o săptămână, puternica echipă CSM Știința Baia Mare.

Soarta meciului s-a decis în ultimele 10 minute, la scorul 13-13, când pachetul de înaintare dinamovist a făcut diferența. Presiunea constantă a ”Buldogilor” antrenați de Cosmin Rațiu s-a concretizat printr-un eseu marcat cu două minute înainte de final de noul venit Coșereanu (convertit de Bratu).

Dinamo a deschis scorul (l.p. – Bratu) și a condus cu 13-6, prin eseul marcat de Miminoshvili (transformat de Bratu, care a mai concretizat o lovitură de pedeapsă). Clujenii au egalat eseul lui Banu și punctele realizate de Melniciuc din lovituri de pedeapsă.

Mijlocașul la grămadă dinamovist Tudorel Bratu a fost declarat jucătorul meciului.

Dinamo va întâlni pe 5 septembrie, pe Arena Zimbrilor din Baia Mare, puternica formație CSM Știinta Baia Mare, în semifinalele Superligii CEC Bank.