Home Rugby RUGBY. Dinamo câștigă în Ghencea după o pauză de opt ani. Victorie importantă în play-off

Play-off, etapa 3: Steaua - DINAMO 27-28 (raport eseuri: 3-4)

Steaua_-_Dinamo_rugby_1Rugbiștii de la Dinamo au obținut vineri, 26 august, o victorie mare pe terenul rivalei bucureștene, Steaua. Trupa antrenată de Sosene Anesi s-a impus cu 28-27, la finele unui meci disputat până la ultimul fluier. Dinamoviștii au dat dovadă de atitudine și determinare, revenind de fiecare dată pe tabelă când au fost conduși.

Marcatori Dinamo:

Eseuri: Ispir, Kisting, Simionescu, Ciocoiu

Transformări: Kisting (1)

Lovituri de pedeapsă: Kisting (1) și Jondre Williams (1)

Dinamo nu mai câștigase în Ghencea din 2014.

Evoluția scorului:

0-3 (l.p. Dinamo - Kisting)

7-3 (eseu Steaua)

7-8 (eseu Dinamo - Ispir, netransformat)

14-8 (eseu Steaua)

14-15 (eseu Dinamo - Kisting), transformat)

17-15 (l.p. Steaua), scorul pauzei

La ultima fază a primei reprize, Nasalo (Steaua) primește cartonaș roșu pentru un placaj periculos la Kisting

24-15 (eseu Steaua)

24-20 (eseu Dinamo - Simionescu, netransformat)

27-20 (l.p. Steaua)

27-23 (l.p. Dinamo)

27-28 (eseu Dinamo - Ciocoiu, netransformat). Scor final

Talonerul dinamovist Ovidiu Cojocaru a fost declarat jucătorul meciului.

Steaua_-_Dinamo_rugby_2

Rezultat în celălalt meci din play-off: Știința Baia Mare - Timișoara 38-27

Clasament după trei etape: 1. Baia Mare 10p (2pb), 2. Dinamo 9p (1p), 3. Steaua 7p (2pb), 4. Timișoara 4p.