Home Rugby Rugby. Cupa Regelui. Victorie dulce: Buldogii au invins in Ghencea

Rugby. Cupa Regelui. Victorie dulce: Buldogii au invins in Ghencea

Meciul pentru locurile 5-6 (tur): Steaua – Dinamo 12-13 (12-6)

CReg_St-DinRugbiștii de la Dinamo București s-au impus sâmbătă în deplasare, pe terenul rivalei din Ghencea, în duelul pentru locurile 5-6 (manșa tur), din Cupa Regelui. Jucătorii antrenați de Ștefan Demci și Cristi Hîldan au făcut un meci bun, în pofida faptului că au avut mulți absenți. Buldogii și-au asigurat victoria în repriza a doua, când au reușit să marcheze eseul decisiv. Returul e programat pe 5 august.

Meciul a început practic de la 7-0 pentru Steaua, care în chiar minutul 2 a marcat un eseu prin Vueti, care a profitat de o breșă pe linia de treisferturi dinamovistă (Filip a transformat). Meciul a continuat într-o notă de echilibru, dar cei care au pus puncte pe tabelă au fost tot steliștii: eseu marcat de Cornei: 12-0.

Până la pauză, Dinamo a concretizat două penalități prin Siotame Manu, astfel că la cabine echipele au plecat cu o diferență de șase puncte în favoarea gazdelor. La pauză, antrenorii dinamoviști au făcut câteva schimbări tactice (a fost înlocuită toată linia I), iar efectul s-a văzut în chiar primele două-trei minute ale actului secund. În urma unui atac în forță, Dinamo a reușit să înscrie un eseu prin Paula Kata, transformat de Siotame Manu: 12-13. În timpul rămas, echipele și-au împărțit momentele de dominare, fiecare având șanse de a marca. Scorul a rămas însă 12-13, rezultat de moral pentru Buldogi.

echipa_victorioasa1056

Ștefan Demci (antrenor Dinamo): "Este o victorie dulce, muncită. Era mai bine dacă am fi obținut-o în campionat, dar ne dă încredere pentru barajul din semifinalele Superligii. Anul acesta ne-am propus o semifinală. În meciul cu Steaua am pornit mai greu, poate și din cauza formulei de început, care nu a dat roade. La pauză am făcut unele schimbări, iar randamentul echipei a fost mai bun. Am avut foarte mulți jucători lipsă și cred că am rămas cu un efectiv de numai 23 de jucători".

Dinamo: 1. Manole, 2. Mușat, 3. Mătușa, 4. Badea, 5. Bucurescu (căp), 6. S. Kata, 7. P. Kata, 8. Holoia, 9. A. Cristea, 10. Siotame, 11. Buffard, 12. Hausia, 13. Cavcaliuc, 14. Iacob, 15. Fili. Rezerve: 16. Adăscăliței, 17. Dobre, 18. Leon, 19. D. Doru, 20. Budileanu, 21. N. Ion, 22. Merca, 23. Iketau.