Home Rugby Rugby. Infrangere in ultimele minute, efort colectiv frumos al Buldogilor in fata liderului la zi al Superligii

Superliga CEC Bank, etapa 8: Dinamo - Steaua 9-17 (6-5)

Din_-_Steaua10Rugbiștii de la Dinamo au fost foarte aproape de o victorie frumoasă, de orgoliu, în fața rivalei bucureștene Steaua, liderul la zi al Superligii. Efortul colectiv al Buldogilor, care au trudit mult și au condus 90 la sută din meci, a fost anihilat de ultimele patru-cinci minute ale întâlnirii, când oaspeții au marcat două eseuri consecutive. Jocul a fost echilibrat și a fost influențat de terenul greu și de balonul alunecos.

Încă din primele minute cele două echipe s-au angajat într-o luptă de uzură, iar la prima oportunitate ivită, mjlocașul la grămadă dinamovist Tudorel Bratu a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă. Avantajul Buldogilor nu s-a menținut pentru mult timp și în urma unui mol de margine, Eseria Vueti a adus Steaua în avantaj: 3-5 (Vlaicu a ratat transformarea).

Eseul primit nu i-a demoralizat pe alb-roșii care au trecut din nou la conducere după o nouă lovitură de pedeapsă concretizată de Tudorel Bratu. Până la pauză, cele două echipe și-au împărțit minutele de dominare, dar tabela a rămas neschimbată.

Repriza a doua a fost dominată clar de Dinamo, care a jucat mai mult în jumătatea adversă. Imediat după reluare, presiunea jucătorilor antrenați de Cristi Hîldan s-a materializat într-o lovitură de pedeapsă, concretizată de Tudorel Bratu: 9-5 (min. 44).

Dinamo a continuat să pună presiune pe Steaua și a mai avut două șanse de a pune puncte pe tabelă din lovituri de pedeapsă, ambele ratate.

Pe final, după ce a scăpat din presiunea alb-roșiilor, Steaua a marcat două eseuri în minutele 78, respectiv 80, refuzând astfel dinamoviștilor cel puțin un punct bonus defensiv pe care l-ar fi meritat.

Prin acest rezultat Steaua rămâne lider al clasamentului, în timp ce Dinamo încheie anul pe locul 5.

Etapa a opta, prima din retur, a pus punct meciurilor din Superligă programate în acest an.