Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Rugby Rugby. Punct bonus defensiv în meciul cu CSM Olimpia

Rugby. Punct bonus defensiv în meciul cu CSM Olimpia

CSM Olimpia – Dinamo București 18-12 (10-9). Etapa a 11-a

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

D__ru.jpgRugbystii de la Dinamo au fost la un pas de a furniza surpriza etapei a 11-a a Superligii CEC Bank. Sâmbătă, pe terenul Olimpia din Capitală, jucătorii antrenați de Ștefan Demci și Cristi Hîldan au jucat de la egal la egal cu una dintre pretendentele la podiumul actualei ediții, CSM Olimpia, și doar problemele de efectiv din final au făcut ca balanța să se încline spre gazde. CSM Olimpia s-a impus cu 18-12 (10-9), însă roș-albii și-au trecut în clasament un punct bonus defensiv, pe deplin meritat.

Dinamo a început curajos și a deschis scorul repede (min 2), printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Nițu. Uvertura dinamovistă a majorat scorul prin același procedeu în minutul 24 și chiar dacă gazdele au redus din handicap prin Simpson (min. 26 – lovitură de pedeapsă) cei care s-au aflat la timonă, cel puțin în prima parte, au fost dinamoviștii. În minutul 28, CSM a suferit a doua eliminare temporară, iar Dinamo s-a desprins din nou la șase puncte, printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Nițu: 3-9. În finalul primei reprize, CSM și-a pus în valoare forța pachetului de înaintare, iar la primul mol rulant a înscris un eseu prin Rațiu, transformat de Simpson: 10-9 la pauză pentru CSM Olimpia.

Repriza a doua a început pe o ploaie măruntă și cu două lovituri de pedeapsă ratate de CSM din poziții centrale. Dinamo a continuat să joace curajos, iar Nițu i-a readus pe roș-albi în avantaj: 10-12. Finalul a fost tensionat, cu mai multe cartonașe galbene și accidentări, în special în tabăra dinamovistă (Ion Cavcaliuc a suferit un traumatism, fiind luat cu ambulanța de la stadion). După ce Stătulescu a readus CSM-ul în avantaj printr-o lovitură de pedeapsă, gazdele și-au asigurat victoria aproape de fluierul final, printr-un eseu marcat de Ispir. Jucătorul meciului a fost declarat dinamovistul Holoia Feofaaki. Dinamo are șase puncte în clasament și ocupă locul 6.

Flavius Dobre, căpitan Dinamo: ”Am făcut un meci bun și sunt bucuros pentru colegii mei, în special pentru cei tineri, care au început să se integreze în angrenajul echipei. Începem să ne închegăm de la meci la meci, mai ales după cele două victorii împotriva Stelei, și sunt convins că pe viitor vom face meciuri frumoase și spectaculoase. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj. Este primul meci după pauză, a fost o descărcare de bun augur. Pentru noi, fiecare meci următor este ca o finală. Suntem o echipă mică, trebuie să creștem și o vom face numai cu meciuri tari. Avem câțiva jucători accidentați după acest meci, dar cu o refacere bună sper să fim OK la jocul următor”.

Dinamo. 1. Dobre (căp), 2. Adăscăliței, 3. Borș, 4. Roșu, 5. Holoia, 6. Kata Siaosi, 7. Kata Paula, 8. Bucurescu, 9. Căplescu, 10. Nițu, 11. Tănase, 12. Merca, 13. Cavcaliuc, 14. Lăcătușu, 15. Siotame. Rezerve: 16. Dorogan, 17. Malani Lisiate, 18. Mătușa, 19. Badea, 20. Mușat, 21. Cristea, 22. Iacob, 27. Cubaș.

CS Dinamo, 19 iulie 2014, ora 18:00

Program Competitional

Săptămâna 18-23 mai 2026

Baschet. LNBM, semifinale (meci 4), marți 19 mai, ora 18:00: Dinamo – CSM CSU Raiffeisen Oradea. Sala Dinamo. Digi Sport 

Polo. Superliga Suzuki, finala pentru bronz (meci 3), marți 19 mai, ora 20:00: Rapid București – Dinamo. Bazin Giulești

Polo. Superliga Suzuki, finala pentru bronz (meci 4), joi 21 mai, ora 20:00 (dacă mai este cazul): Rapid București – Dinamo. Bazin Giulești

Baschet. LNBM, semifinale (meci 5), vineri 22 mai (dacă mai este cazul): CSM CSU Raiffeisen Oradea - Dinamo. Sala Dinamo. Digi Sport 

Fotbal. Liga 2, baraj menținere (retur), sâmbătă 23 mai, ora 11:00: CSC Șelimbăr – CS Dinamo. Stadion Măgura - Cisnădie

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 8), sâmbătă 23 mai, ora 12:00: Dinamo – RC Gura Humorului. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Superliga Romania, play-off (etapa 10), sâmbătă 23 mai, ora 18:00: U* Cluj Napoca – FC Dinamo 1948

Academia de Inot Dinamo

Agrement Fitness

Initiere/Agrement Tenis

Program bazin 31 mai - 1 iunie

În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.

Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.

CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR

ANUNT_interes_public

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea  fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București.  Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026  AICI

IA ATITUDINE

2_InfoCons

Online Guests

We have 160 guests online