Home Rugby Rugby. Stefan Demci: ”Am avut victoria in mana”

Rugby. Stefan Demci: ”Am avut victoria in mana”

Cupa Regelui, etapa 3: CSM Olimpia – Dinamo 40-39 (20-20). Raport eseuri: 4-5

csm-dinamo_09.10Rugbiștii de la Dinamo au cedat duminică în deplasare, în etapa a treia a Cupei Regelui, după un meci spectaculos, în care s-au marcat nouă eseuri. Cinci au fost reușite de jucătorii alb-roșii (dintre care unul de penalizare) și patru de echipa gazdă. În ultimele secunde de joc, Dinamo a ratat convertirea unui eseu, care ar fi adus victoria în tabăra Buldogilor.

Dinamo a avut un început bun de meci și a condus cu 20-6. Gazdele au egalat până la pauză și au trecut la conducere în partea a doua, scor 37-20. Finalul a fost pe muchie de cuțit. La 40-34, Dinamo a reușit eseul, în ultimul minut de joc. Simote a ratat însă transformarea, deși poziția nu era una extrem de dificilă.

Ștefan Demci, manager Dinamo: ”Am condus cu 20-6 și am avut victoria în mână. Au fost și de data aceasta multe ratări din partea transformerilor, două lovituri de pedeapsă în prima repriză și transformarea eseului din final. Cu toate acestea, puteam câștiga, pentru că am dominat, mai ales în partea a doua a meciului. Jucătorii de la CSM au dat dovadă de multă indisciplină, au fracționat și au obstrucționat jocul, fiind lăsați de arbitri. Când aveau doi eliminați cu cartonaș galben și jucau în 13 au mai comis o infracțiune, care în mod normal trebuia sancționată cu un nou galben. Arbitrii nu au luat însă decizia care se impunea. Totuși, dacă am fi transformat ultimul eseu am fi învins. Și de data aceasta am avut mulți indisponibili, neputând trece decât 22 de jucători pe foaie”.

Pentru Dinamo au marcat eseuri: Fili Lomani – 2, Bărbuliceanu – 1, Cavcaliuc – 1, plus un eseu de penalizare. Celelalte puncte au fost reușite de Simote Liueli și Tudorel Bratu.

Foto credit: csm bucuresti oficial/facebook

CS Dinamo, 10 octombrie 2016

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)