Home Rugby Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VIII-a

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VIII-a

Farul Constanța - Dinamo București: 18 - 15. Rău de mare!

RDi___01Dinamo a plecat în deplasarea de la Constanţa doar cu gândul de a învinge echipa locală Farul, duminică, 27 mai, în etapa a 8-a a SuperLigii Cec Bank.

Sportivii lui Ştefan Demci se antrenaseră cu un singur gând în această săptămână: acela de a-şi lua revanşa faţă de constănţeni, aceştia din urmă fiind echipa care, în prima etapă a SuperLigii, reuşiseră în Ştefan cel Mare o victorie în ultimele secunde ale meciului, nemeritată după cum au spus specialiştii la acea vreme. Însă victoria de la malul Mării a rămas doar un gând frumos, care s-a pierdut odată cu ploaia ce nu a contenit să spele de sudoare feţele jucătorilor.

Desi a condus tot meciul, Dinamo a văzut o răsturnare a scorului, din nou, ca într-un deja-vù, cu câteva minute înainte de terminarea timpului regulamentar. Stătulescu, cel care reuşise să transfome în puncte toate oportunităţile oferite, s-a văzut în ultimul minut de joc, în postura de a aduce egalitate pe tabela de marcaj. „Buldogii” ar fi salvat, astfel, un meci la timona căruia se aflaseră timp de 70 de minute şi nu ar fi plecat dezamăgiţi şi de această dată. Balonul este lovit, traiectoria este bună, puterea, de asemenea... însă steagul celor doi asistenţi rămâne jos, scorul rămâne 18-15 şi... şi antrenorul  Demci trebuie să se gândească deja la o strategie de salvare, pentru că acest sezon pare să se îndrepte spre un semieşec.

Dacă până la momentul începerii returului, antrenorii s-au luptat mai mult cu forma jucătorilor accidentaţi care au revenit - Dobre, Bărbuliceanu - acum primordiale vor fi punctele şi orice pas greşit va limita si mai mult optiunile de a accede in play-off. Insa speranta moare ultima si noi suntem plini de speranta.

Autorul articolului: Horaţiu Bărgăunaş - CS Dinamo, 28 mai ora 800