Home Rugby Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a V-a

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a V-a

D-_U___03Dinamo București vs U. Cluj:  34-24 (17-21)

Duminică, în Parcul Sportiv Dinamo, s-a desfășurat întâlnirea dintre „buldogii” alb-roșii și formația U.Cluj, contând pentru etapa a 5-a a SuperLigii CEC Bank.

Era minutul 5 și Clujul conducea deja cu 7-0 în urma unui eseu care i-a luat pe nepregătite pe elevii antrenorului Demci. În minutul 17 însă, Dinamo reușește să înscrie un eseu iar scorul devine 7-7 și toată lumea credea că dinamoviștii vor câștiga ușor această partidă.

Clujul însă s-a apărat foarte bine și, pe greșelile apărării formației  noastre, reușește un nou eseu iar scorul devine 14-7 pentru oaspeții noștri. În fața unei asemenea evoluții a scorului, devenea evident faptul că numai jucând fără greșeală Dinamo putea învinge o echipă care știe să-și fructifice atuurile. În continuare s-a jucat deschis și fiecare echipă a încercat să-și valorifice avantajele din teren.

D-_U___01Pauza găsește Clujul în avantaj (scor: 21-17) și era clar că în jocul formației noastre trebuia schimbat ceva pentru a putea întoarce soarta partidei. După pauză, atât Ciprian Căplescu, cât și Flavius Dobre și-au mobilizat tinerii coechipieri care au început prin a pune presiune pe formația-oaspete. Pe fondul acestei strategii de joc dinamoviste, Clujul a început să greșească iar Dinamo a câștigat, în final, cu 34-24, obținând o victorie muncită în urma unui meci cu adevărat greu, în fața unui adversar valoros.

Antrenorii dinamoviști trebuie să corecteze rapid deficiențele acestui joc avântat al dinamoviștilor, pentru că urmează partide grele cu adversari în fața cărora nu ai voie să greșești pentru că nu scapi nepenalizat; și ne gândim la meciurile cu Timișoara, Baia Mare și chiar cu Steaua, în retur.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 21 aprilie 2013, ora 2215