Home Rugby Rugby. Superliga CEC Bank, etapa 6. Victorie la indigou cu U Cluj

Rugby. Superliga CEC Bank, etapa 6. Victorie la indigou cu U Cluj

U Cluj – Dinamo București 14-17 (6-14)

R_Din-Cj_3Rugbiștii de la Dinamo au obținut o victorie importantă în etapa a 6-a a Superligii CEC Bank, scor 17-14, la Cluj. Succesul de sâmbătă pare tras la indogou cu cel din tur, de la București, când dinamoviștii s-au impus cu 16-14, în urma unei penalități concretizate în ultimul minut. Și acum desprinderea s-a făcut tot prin același procedeu, cu două minute înainte de final. Prin acest succes, Dinamo urcă pe locul trei în clasament, cu 13 puncte.

Meciul de la Cluj s-a desfășurat în condiții de ploaie, astfel că în dese momente calitatea jocului a avut de suferit. Gazdele au controlat debutul partidei, desprinzându-se la 6-0, prin două lovituri de pedeapsă. Și Dinamo a avut șansa de a pune puncte pe tabelă, tot din penalități, dar Siotame Manu a ratat cele două ocazii avute. În ultimele cinci minute ale primei reprize, dinamoviștii au spart apărarea clujenilor, marcând două eseuri, primul prin Lomani (după mai multe ”pick and go” balonul a fost deschis pe treisferturi), iar al doilea prin Bărbuliceanu. Ambele au fost transformate de Janties, astfel că scorul la pauză a fost favorabil roș-albilor: 6-14.

Repriza secundă a fost similară cu prima. Clujenii au început mai bine și au egalat după o lovitură de pedeapsă și un eseu (Gal). Din minutul 60, s-a jucat însă numai în jumătatea gazdelor. Dinamo a presat pe înaintare (a fost superioară în grămada ordonată), dar n-a găsit soluția de ultim moment. Desprinderea a venit însă firesc pe final, când mai erau două minute de joc, printr-o penalitate concretizată de Janties (14-17).

Dinamo acumulează astfel a treia victorie din acest sezon.

Dinamo: 1. Borș Teodor, 2. Adăscăliței Mihai, 3. Leon Victor, 4. Bucurescu Andrei, 5. Iketau Tevita Senituli, 6. Kata Siaosi Simeone Kau, 7. Kata Paula Fala, 8. Holoia Feofaaki, 9. Căplescu Ciprian Florin, 10. Janties Eugene Anthony, 11. Hausia Alfred, 12. Merca Mihai Cornel, 13. Bărbuliceanu Adrian (căp), 14. Fili Lomani, 15. Siotame Manu. Rezerve: 16. Mușat Cristian, 17. Manole Cosmin Gabriel, 18. Matusa Florin, 19. Badea Andrei Marius, 20. Bratu Iliuta Valentin, 21. Budileanu Silviu, 22. Iacob George Adrian, 23. Dumitrache Alin.

Au înscris pentru Dinamo: Fili Lomani - eseu, Adrian Bărbuliceanu - eseu, Janties - 2 transformări și 1 lovitură de pedeapsă.

Ștefan Demci (antrenor Dinamo): ”Este o victorie importantă, obținută pe un teren greu și o vreme capricioasă. Poate că din această cauză, nu toți jucătorii străini au dat randament, dar a ieșit la rampă Bărbuliceanu, care a fost declarat jucătorul meciului. Cred că forța înaintării și-a spus cuvântul. Un alt aspect important este că nu avem alți jucători accidentați pentru meciul cu Steaua, de sâmbăta viitoare. Va fi un joc foarte important pentru noi”.

CS Dinamo, 02 mai 2015, ora 15:17

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)