Home Rugby Rugby. Superliga CEC Bank, etapa 7. Eșec în eternul derby

Rugby. Superliga CEC Bank, etapa 7. Eșec în eternul derby

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București – Steaua București 22-30 (12-17)

D__vs__S____03Rugbiștii de la Dinamo au cedat sâmbătă pe teren propriu în fața rivalilor de la Steaua, într-un meci contând pentru etapa a 7-a a Superligii CEC Bank. Oaspeții au fost mai pragmatici și au speculat slăbiciunile roș-albilor, în special pe linia de treisferturi. Dinamo nu a putut beneficia nici măcar de punctul bonus defensiv, pe care și l-ar fi trecut în cont dacă ar fi concretizat măcar una dintre cele cinci lovituri de picior ratate (3 penalități și 2 transformări).

Steaua a deschis scorul, chiar în minutul 2, printr-o lovitură de pedeapsă, dar Dinamo a răspuns prin două penalități concretizate de Janties (6-3, min. 8). Oaspeții au dominat prima repriză, când au marcat două eseuri, ambele transformate, intercalate de două lovituri de pedeapsă puse pe tabelă de Janties. În ultimul două minute de joi, la scorul 12-17, Dinamo a ratat două ocazii imense: la o fază de eseu, Holoia a făcut ”înainte” la câțiva metri de butul advers, iar un pic mai târziu Janties a ratat o penalitate din poziție centrală, de la nici 15-16 metri.

Roș-albii au început în forță repriza a doua, pe care au dominat-o aproape în totalitate. Au marcat un eseu prin Leon (min 44. / ratat de Janties), dar nu au putut profita de momentele bune din cauza unor inexactități, atât în atac, cât și în apărare. Mai mult, oaspeții au reușit să culce de două ori balonul în terenul de țintă dinamovist prin atacuri pe linia de treisferturi, în timp ce fundașul dinamovist Siotame Manu a ratat o penalitate din poziție centrală, de la 15-16 metri!

În ultimele două minute de joc, Dinamo a mai înscris un eseu, prin Simi Kata, acesta ducând scorul la 22-30. Dacă Janties ar fi transformat, roș-albii ar fi câștigat măcar punctul bonus defensiv. Astfel, pentru cele patru eseuri înscrise, Steaua și-a adăugat cinci puncte în clasamentul Superligii CEC Bank (patru pentru victorie și unul ofensiv). În urma acestui eșec, Dinamo a căzut o poziție în clasament, până pe 4 (13 puncte).

Pentru Dinamo au marcat: Leon – eseu, Simi Kata – eseu, Janties – 4 lovituri de pedeapsă.

Ștefan Demci (antrenor Dinamo): ”Sunt dezamăgit de rezultat, sunt dezamăgit de modul cum au evoluat jucătorii mei. Una am discutat, alta au jucat ei. S-a dat dovadă de indisciplină, iar acest lucru nu poate rămâne așa”.

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948