Home Rugby Rugby. Superliga, etapa 12. Victorie importantă pentru Dinamo

Rugby. Superliga, etapa 12. Victorie importantă pentru Dinamo

Dinamo – Universitatea Cluj 31-25 (9-6)

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

RR__101.jpgRugbyștii de la Dinamo au obținut duminică o victorie importantă în ecuația calificării pentru un loc în play-off-ul Superligii CEC Bank. Elevii antrenați de Ștefan Demci s-au impus pe teren propriu în fața echipei Universitatea Cluj, scor 31-25 (9-6), într-un meci contând pentru etapa a 12-a a principalei competiții interne. Succesul le asigură dinamoviștilor locul șase în sezonul regulat și implicit șanse mai mari de a ajunge la unul dintre meciurile de baraj pentru semifinalele Superligii.

Meciul cu echipa din Cluj nu a fost nici pe departe facil, semn că niciun joc nu seamănă cu celălalt. După evoluția încurajatoare din partida cu CSM Olimpia, din etapa anterioară, se părea că Dinamo va defila în fața ultimei clasate. N-a fost însă nici pe departe așa, ”alb-roșiii” fiind nevoiți să arunce în luptă și ultimul strop de energie în fața unei formații venite la București să-și joace o carte importantă. A rezultat un meci cu câte trei eseuri de fiecare parte, dar și cu destule greșeli.

Prima repriză a fost caracterizată de o luptă de uzură pe înaintare. Clujenii, cu o grămadă mai puternică, au încercat să macine apărarea dinamovistă, însă bucureștenii au rezistat și au răspuns printr-un joc de picior inspirat. Nițu a pus primele puncte pe tabelă pentru Dinamo (două lovituri de pedeapsă concretizate), însă Clujul a egalat din două situații identice, marcate de Dimofte. În parte a doua a primei reprize, gazdele au jucat 10 minute cu un om în minus (eliminare temporară), dar au rezistat în fața forcingului clujean și au plecat la pauză în avantaj, printr-o lovitură de pedeapsă reușită tot de Nițu.

Frunțile încruntate ale dinamoviștilor s-au descrețit după pauză. Prima minge de la reluare s-a transformat într-un eseu dinamovist generat de o recuperare și o ”spargere” a apărării adverse de către Mihai Adăscăliței, acțiune concretizată ulterior în forță de Paula Kata. Nițu a transformat: 16-6. Tot Nițu a mai pus trei puncte pe tabelă, patru minute mai târziu, scor 19-6, și se părea că balanța înclină decisiv spre Dinamo. Nu a fost însă atât de simplu. Au urmat cinci eseuri, cele două echipe lovindu-se alternativ, precum doi boxeri în ring. Pentru Dinamo au mai culcat balonul în terenul de țintă advers Marius Lăcătușu, în minutul 61 (Feofaaki a spart apărarea adversă, iar aripa dinamovistă a îndeplinit o formalitate) și Haloia Feofaaki, în minutul 75 (tongalezul a avansat aproape 20 de metri prin toată apărarea adversă, cu trei-patru jucători adverși agățați de el!). Feofaaki a fost declarat de altfel și jucătorul meciului, el și ceilalți colegi ai lui din linia a III-a fiind decisivi în partea a doua. Clujenii au marcat și ei trei eseuri (ultimul, la ultima fază a meciului) și au fost nevoiți să se mulțumească numai cu punctul bonus defensiv. Dinamo a acumulat a doua victorie din acest sezon și are 10 puncte în clasament. U Cluj e pe ultimul loc, cu șase puncte.

Marcatori: Kata Paula - eseu, Marius Lăcătușu - eseu, Haloia Feofaaki - eseu, Nițu - 2 transformări și 2 lovituri de pedeapsă (Dinamo), respectiv Dimofte - eseu, 2 transformări și 2 lovituri de pedeapsă, Paraschiv - eseu, Moala Leimoni - eseu (U Cluj).

Ștefan Demci (antrenor Dinamo): ”Este o victorie importantă. Nu sunt pe deplin mulțumit, pentru că au fost destule greșeli în tabăra noastră. Succesul ne asigură locul șase și, chiar dacă în play-out se va pleca de la zero, vom juca meciul cu Universitatea Cluj tot la București. Suntem în creștere, iar evoluția de azi ne dă speranțe pentru un loc în semifinale”.

Flavius Dobre (căpitan Dinamo): ”A fost o victorie muncită, cu foarte multe lovituri de pedeapsă. Suntem o echipă în formare, luăm meci cu meci și sperăm să facem o figură frumoasă în continuare”.

Silviu Vasiliu (pilier Universitatea Cluj): ”Am forțat foarte mult pe grămadă, am greșit și am ratat momentele imporante ale jocului. Era un meci pe care îl puteam câștiga, sigur nu vom mai repeta în viitor greșelile de acum”.

Bogdan Cantor (antrenor U Cluj): ”Am luat două eseuri pe greșeli tehnice individuale, ca la juniori, din repunere. Așa ceva este inadmisibil. În rest, băieții s-au dăruit. Nu este nimic pierdut, vom juca în play-out meciul decisiv la Dinamo acasă, dar cu siguranță nu vom mai repeta greșelile de acum”.

CS Dinamo, 27 iulie 2014, ora 14:00

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.