Home Rugby RUGBY – Superliga, etapa a XI-a

RUGBY – Superliga, etapa a XI-a

Dinamo –Steaua 6-14 (6-6)

Rugby_01Derbyul acestei etape s-a consumat fără faze spectaculoase, ambele formații dorindu-și victoria în egală măsură.

Dinamo a început mai bine iar în minutul 6 al partidei a transformat o încercare prin jucătorul cu numărul 15 - Octavian Nițu. Steaua însă a reușit egalarea destul de repede, stelistul Vlaicu transformând la rândul său o lovitură de pedeapsă. După două ratări ale aceluiași Nițu, Dinamo ia dinnou conducerea prin Bărbuliceanu: 6-3 în urma unei lovituri de pedeapsă transformate de dinamovist. În ultimul minut al primei reprize, același Vlaicu aduce egalarea pentru Steaua, echipele intrând la cabine la egalitate: 6-6.

În repriza a doua a fost o luptă surdă, mai mult la mijlocul terenului. Când mai erau câteva minute de joc steliștii reușesc să ia conducerea printr-o lovitură de picior norocoasă a internaționalului Dumbravă. Dinamovistii s-au aruncat în atac dar, cum se întâmplă în asemenea situații, steliștii au reușit să speculeze lipsa de concentrare în defensivă și reușesc o încercare iar partida se încheie cu scorul de 14-6 pentru Steaua.

La finalul jocului nu putem spune că una dintre echipe a fost evident mai bună, jocul fiind – în ansamblu – unul echilibrat, cu excepția ultimelor minute ale partidei când echilibrul s-a rupt, din păcate, în favoarea steliștilor.

Mai avem, totuși, 3 etape de campionat înaintea play-off-ului, suficiente pentru ca Dinamo  să-i ia locul Timișoarei în „Careul de ași”, dacă jucătorii vor reuşi să se mobilizeze iar Demci va găsi soluţii la problemele din jocul echipei.