Home Tenis de câmp Tenis. Remarcabil: David Nicholas Ionel – 4 titluri consecutive ITF, 20 de meciuri câștigate la rând

David_Nicholas_IonelTenismanul dinamovist David Nicholas Ionel (17 ani) a reușit o serie remarcabilă de victorii consecutive în circuitul ITF: 20 de meciuri, echivalente cu 4 turnee de simplu câștigate!

David Nicholas Ionel a câștigat în ultimele două săptămâni două titluri ITF. Lunea trecută, pe 28 octombrie, el a câștigat finala turneului de la Tabarka (ITF, premii totale de 15.000 de dolari), după victoria, 6-4, 7-5 în fața favoritului 5 al competiției, Manuel Lopez Pena.

Miercuri, el a luat startul la un alt turneu, desfășurat tot la Tabarka (Tunisia / 15K), unde a mers din nou șnur cu victorii pe linie. În finala disputată cu italianul Andrea Picchione, David s-a impus cu 6-4, 4-6, 6-4, după un meci de mare luptă. La acest turneu, Nicholas s-a impus și la dublu, unde l-a avut alături pe Alexandru Luncanu.

Anterior acestor două turnee, Ionel se impusese luna trecută la Brașov și la Târgu Mureș, turnee de 15.000 de dolari, ambele din circuitul ITF Pro, desfășurate consecutiv. Dinamovistul este primul jucător născut în 2002 care câștigă un turneu profesionist la simplu. El se pregătește la Academia Muratoglu din Franța.

Cu punctele adunate în Tunisia, David a urcat pe locul 617 ATP.

CS Dinamo, 04 noiembrie 2019

Program competițional 9-15 decembrie 2019

Volei masculin. Cupa CEV, 16-imi de finală (meci tur), 11 decembrie, ora 17:00: Dinamo – Arkas Izmir (Turcia). Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 14), 12 decembrie, ora 18:00: CSM Vaslui – Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 10), 14 decembrie, ora 18:30: BC CSU Sibiu – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 10), 14 decembrie, ora 13:30: Dinamo – SCM Gloria Buzău. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 11), 14 decembrie: U NTT Data Cluj Napoca – Dinamo