Home Volei feminin VOLEI FEMININ. La nici 18 ani, Dalia Vîrlan a fost ”asul” din finalul meciului cu Voluntari

Divizia A1, etapa 17: DINAMO - CSO Voluntari 3-1 (25-23, 27-25, 23-25, 26-24)

Dalia_VirlanVictorie extrem de importantă pentru Dinamo, obținută în fața uneia dintre echipele care vizează un loc pe podiumul competiției. Meciul a fost superb, cu multă tensiune și a durat aproape două ore și jumătate. Jucătoarele antrenate de Milos Gavrilovic au luptat pentru fiecare minge, iar atitudinea lor a făcut diferența.

Voleibalistele de la Dinamo au obținut sâmbătă, 11 februarie, o victorie extrem de importantă, care le pătrează șanse mari la locul 3 în Divizia A1, la finele sezonului regular. Meciul a fost unul frumos, cu mare încărcătură și s-a decis în setul 4, pe mâna unei jucătoare de nici 18 ani, Dalia Vîrlan.

Într-un moment critic pentru Dinamo (scor 24-21 pentru Voluntari), antrenorul Milos Gavrilovic a introdus-o în teren pe Dalia, pentru serviciu. Tânăra centrală dinamovistă a avut psihic de fier: patru servicii impecabile, dintre care doi ași, care au adus setul, victoria și toate cele trei puncte pentru Dinamo. Punctul de meci a fost, evident, un as!

Urmăriți-o pe Dalia, va fi una dintre marile jucătoare ale voleiului românesc!

Pentru Dinamo au punctat: Jelena Vulin - 23p, Cristina Miron - 17p, Gabriela Dan - 13p, Nathalie Lemmens - 12p, Beta Dumancic - 10p, Mirela Shahpazova - 4p, Dalia Vîrlan - 2p & Marisa Radu - 1p.

Dinamo are 34 de puncte (15 meciuri disputate) și este pe locul 3 în clasament, după Alba Blaj (44p / 16 jocuri) și CSM Târgoviște (37p / 15 jocuri).

CS Dinamo, 12 februarie 2023

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești