Home Volei feminin

Volei feminin

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2013-2014: etapa a 6-a

VF__01_DinDinamo Romprest vs CSMU Craiova: 3-0 (25-10; 25-12; 25-21)

Etapa a VI-a a diviziei A1 la volei feminin a programat sâmbătă, 9 noiembrie, în Sala polivalentă Dinamo, întalnirea dintre Dinamo și Craiova. Partida a fost câștigată clar de dinamoviste, în numai 75 de minute, cu scorul de 3-0.

Diferența evidentă de valoare dintre cele două formații s-a văzut de la prima la ultima minge, scorul mai strans din setul trei fiind datorat mai mult unei oarecare relaxări a dinamovistelor. Dinamo a jucat cu urmatoarea formație: Marcovici, Baciu, Corjeuțanu, Davis, Caracasheva, Nenova, Zarcova. În setul doi la scorul de 22-12 au intrat Mincă și Cărbuneanu în locul lui Baciu și Nenova.

După această partidă în urma căreia Dinamo a obținut maximum de puncte, formația noastră, care rămâne singura echipă neînvinsă după 6 etape, și-a consolidat poziția de lideră a clasamentului, desprinzându-se la două puncte distanță de următoarea clasată CSV Alba Blaj (15 pct.)

Pentru etapa viitoare, Dinamo se va deplasa la Lugoj unde va juca cu formația din localitate CSM Lugoj.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 10 noiembrie ora 2300

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2013-2014: etapa a 5-a

VF__22CSV Alba Blaj – Dinamo Romprest Bucureşti: 2-3 (25-16, 25-12, 24-26, 24-26, 10-15)

Duminică, 3 noiembrie, în deplasarea de la Alba Blaj, elevele antrenorului Constantin Marian au câștigat cu scorul de 3-2 (25-16, 25-12, 24-26, 24-26, 10-15) în urma unei partide extrem de disputate, la nivelul unui derby veritabil având în vedere că am întâlnit-o pe ocupanta locului 3 al clasamentului care venea după 4 victorii din tot atâtea etape, exact ca şi Dinamo.

Chiar dacă toată lumea se aștepa ca Dinamo să câștige acest meci, evoluţia îndârjită a adversarelor și, nu în ultimul rând, publicul din sala Timotei Cipariu, au făcut să se joace cinci seturi. Jucătoarele noastre s-au convins repede de valoarea adversarelor, fiind conduse după primele 2 seturi, însă au reuşit să se mobilizeze exemplar şi să egaleze iar, în final, să-şi adjudece şi setul decisiv.

În etapa viitoare, Dinamo Romprest va întâlni, de data aceasta pe teren propriu, o altă adversară redutabilă şi care a avut o evoluţie foarte bună în primele 5 etape ale actualei ediţii de campionat: CSM U Craiova care vine după 3 victorii în deplasare (contra Lugojului, CSM-ului din Bucureşti şi Constanţei), aceste rezultate oferindu-ne garanţia spectacolului de care vom avea parte sâmbătă, 9 noiembrie, în Sala Dinamo din şoseaua Ştefan cel Mare.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 4 noiembrie 2013, ora 930

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2013-2014: etapa a 4-a

Dinamo Romprest București - CSV 2004 Tomis Constanța: 3-0 (25-12, 25-10, 25-8)

DIN_CTA_2013Dinamo a înregistrat a 4-a victorie cu 3-0 din tot atâtea etape ale actualei ediții de Campionat național Divizia A1 la volei feminin, de data aceasta într-o partidă disputată acasă, în noua Sală polivalentă din șoseaua Ștefan cel Mare, în fața unei echipe titrate dar departe de valoarea din ultimii ani: Tomis Constanța.

Disputată sâmbătă, 26 octombrie, partida a durat doar 57 de minute și face parte din categoria celor pe care le-am denumit generic "fără istoric" pentru că s-a jucat într-un singur sens, cu foarte puține excepții. Diferența covârșitoare de valoare în favoarea dinamovistelor a făcut ca jocul să nu fie unul spectaculos, tirurile fetelor noastre atingându-și ținta în marea lor majoritate. În cealaltă jumătate de teren, constănțencele s-au apărat destul de inconsistent, au făcut multe greșeli individuale și nu au reușit în niciun moment să pună presiune pe adversarele lor, chiar dacă nu au părut resemnate și s-au mobilizat în joc până la sfârșitul ultimului set.

Iată și cele două loturi ale căror formații s-au confruntat în etapa de azi:

Dinamo Romprest: Diana Nenova, Irina Andreica, Alida Marcovici, Tsvetlina Zarkova, Liana Smarandache, Loredana Filipaș, Nicole Davis (libero), Ioana Baciu, Diana Cărbuneanu, Marjia Karakasheva, Daniela Mincă și Mirela Corjeuțeanu.

Tomis Constanța: Oana Oprea, Roxana Cătineanu, Raluca Ispas, Andreea Ispas (libero), Alexandra Mocanu, Loredana Mihăilescu, Alice Kapelovies, Ana Maria Dumitru și Ana Maria Șerban

Nu în ultimul rând, ne-am dori să vedem un public ceva mai numeros venind în Sala Dinamo la partidele de volei, acolo unde formațiile noastre, dar în special cea feminină, sunt foarte bine cotate în campionat și au loturi de certă valoare, oferind spectacol de calitate într-o disciplină sportivă plină de eleganță și frumusețe.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 26 octombrie 2013, ora 2300

Volei feminin – CEV Champions League 2014, Grupa C, prima partida

Din__vf__01Dinamo Romprest vs Atom Trefl Sopot: 1-3 (25-20; 17-25; 17-25; 23-25)

Dinamo Romprest a pierdut prima partida din dubla întâlnire cu formația Atom Trefil Sopot la un scor care este cam sever, având în vedere desfășurarea jocului. Elevele antrenorului Marian Constantin au jucat o prima repriza foarte bună, după care nu s-au mai regăsit și au pierdut puncte importante care au decis, până la urmă, soarta partidei.

Dinamovistele au demonstrat însă, prin prestația lor, că au valoarea necesară pentru a-și atinge obiectivul. Oricum, publicul prezent miercuri seară în Sala Polivalentă din București, a asistat la un joc de volei de calitate.

Autorul articolului și foto: M. Neacșu – CS Dinamo, 24 .10.2013, ora 030

Volei feminin – avancronica CEV Volleyball Champions League 2014

D-R__02Dinamo Romprest vs Atom Trefl  Sopot

Astăzi, 23 octombrie, echipa feminină de volei Dinamo ROMPREST Bucureşti ia startul într-o noua ediție a CEV Volleyball Champions League, făcând parte din grupa C, alături de Atom Trefl Sopot (Polonia), Gent Dames (Belgia) și VokiBank Istanbul (Turcia) .

Meciul de astăzi este poate cel mai important pentru noi, pentru că echipa poloneză aspiră, ca și Dinamo, la locul doi care asigură accederea în play-off. Indiscutabil, echipa turcă VokiBanc se detașează prin valoarea lotului și prin tradiția în cupele europene.

Cu privire la partida de astăzi, Marian Ştefan – vicepreşedinte al C.S.Dinamo Bucureşti şi team-managerul echipei feminine de volei, a declarat pentru web-site-ul nostru următoarele: „Întâlnim o echipă de top european, formată din jucătoare de nivel mondial, o adevărată selecţionată mondială, în faţa căreia echipa Dinamo Romprest își va juca șansa până la ultimul fluier al arbitrului și sperăm să iasă un spectacol voleibalistic de excepţie. Invităm spectatorii la meci și, în mod deosebit, copiii. ”

Aşadar astăzi, de la ora 1900, în sala Polivalentă din Capitală, iubitorii sportului, în general, și ai voleiului, în special, vor avea ocazia să vadă două echipe care etalează un volei de nivel mondial, cu jucătoare de top mondial.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 23 octombrie 2013, ora 1300

Page 57 of 73

<< Start < Prev 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Next > End >>

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00