Home Volei masculin Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: etapa a 4-a

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: etapa a 4-a

Dinamo București - Remat Zalău: 3-1 (25-20, 19-25, 29-27, 25-17)

Dinamo_-RematVictorie de senzație a dinamoviștilor împotriva campioanei României!

Meci de mare spectacol vineri seară, în sala Extreme, așa cum sunt toate întâlnirile dintre Dinamo și Remat, fie că se joacă în București, fie la Zalău. Am văzut un meci între două echipe care s-au bătut pentru fiecare minge, pentru fiecare punct. Dinamo a avut însă, în seara aceasta, un plus și a câștigat.

Primul set a început în nota de dominare a dinamoviștilor care au condus permanent: 4-1; 8-3; 20-15. În setul 2, Remat-ul a început în forță dar Dinamo a recuperat permanent și a egalat, ultima dată la 15. Oaspeții câștigă, însă, setul cu cu 25-19. În setul 3 s-a mers cap la cap până la final: 19-19; 20-20; 21-21… iar Dinamo a câștigat cu 29-27. În cel de-al 4-lea set voleibaliștii de la Remat nu au mai avut, parcă, forța să țină pasul cu dinamoviștii și au cedat la 25-17.

După această partidă, Dinamo are avantajul a două victorii în plus față de echipa din Zalău, în timp ce Rematul începe să aibă probleme serioase după cea de-a 4-a înfrângere consecutivă din actuala ediție de campionat.

Este clar că niciuna dintre combatante nu-și merită actualul loc în clasament, valoarea lor fiind cu mult mai mare decât a multor echipe care se află în poziții mai înalte. Probabil însă că, după câteva etape, lucrurile se vor așeza în matca lor firească.  Pentru dinamoviști, rezultatul de vineri reprezintă și o victorie de moral, pentru că au demonstrat și ne-au demonstrat că se poate să revii în top și după o perioadă mai dificilă.

Întrebat fiind despre concluziile pe care le-a tras după meciul de astăzi, Dan Drăgușin, managerul echipei masculine de volei a clubului nostru, a declarat că, încă o dată, Dinamo a demonstrat că este o echipă.

Autorii articolului: Mihai Neacșu și Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 26 octombrie, ora 2230