Home Volei masculin Volei masculin – Cupa CEV 2013

Volei masculin – Cupa CEV 2013

Dinamo Bucureşti - Landstede Zwolle 0-3 (32-34; 24-26; 20-25)

VB_CEV___06Marţi, 23 octombrie, în sala Floreasca din Capitală s-a desfăşurat prima partidă a Cupei CEV –ediţia 2013, între Dinamo Bucureşti şi formaţia olandeză Landstede Zwolle.

Partida dintre cele două echipe a fost una echilibrată, după cum o arată şi scorul fiecărui set. Prima repriză a fost începută în forţă de echipa olandeză care, dupa 10 minute de joc, conducea cu 16-8. Dinamo şi-a revenit, a jucat fiecare punct cu determinare şi a reuşit să egaleze: 22-22. Şi, cum la volei masculin nu se întâmplă asemenea recuperări de scor, am fost tentaţi să credem că dinamoviştii vor câştiga setul. Deznodământul s-a prelungit totuşi neaşteptat de mult iar, în cele din urmă, olandezii şi-au adjudecat primul set.

În setul doi a fost un echilibru aproape perfect, până la final când oaspeţii au câştigat un set care ar fi putut fi, la fel de bine, al dinamoviştilor. În setul trei, elevii antrenorului Daniel Rădulescu au cedat iniţiativa şi au pierdut un meci în faţa unei echipe care nu este imposibil de învins, chiar şi în Olanda, cele două echipe fiind de valori sensibil egale.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 23 octombrie, ora 2230

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948