Home Volei masculin VOLEI MASCULIN. Dinamo obține o victorie mare, de trei puncte, pe terenul Rapidului

Divizia A1, etapa 9: Rapid București – Dinamo 1-3 (23-25, 18-25, 25-16, 22-25)

Felix_cu_Rapid_1Voleibaliștii de la Dinamo au plecat cu toate punctele din Giulești, după un meci de foarte bună calitate. Chiar dacă au avut în față o echipă cu nume mari, jucătorii antrenați de Stelian Moculescu și Bogdan Tănase au dominat întrecerea și nu le-au dat șanse giuleștenilor. Cu acest succes, Dinamo urcă pe locul 2 în clasament.

Dinamo a început în formula: Bartha și Mihalcea (centri), Bălean și Cuk (extreme), Sergio Felix (opus/universal), Butler (coordonator) – Arroyo (libero).

Rapid a avut un început de meci mai bun, în care a luat avans pe tabelă (4-1 și 8-5), dar Dinamo a echilibrat disputa și a fost net mai bună după punctul 20. Mihalcea a avut două blocaje consecutive pe finalul primului set, care au contribuit decisiv la câștigarea primului parțial.

Setul doi nu a avut istoric. Dinamo a dominat clar, în special pe atac (71% procentaj), și a închis conturile cu un as al lui Mihalcea.

A urmat un set în care Dinamo nu s-a mai concentrat atât de bine (pe fondul unui joc mult mai bun al gazdelor), dar meciul a fost închis în setul patru, când trupa alb-roșie a demonstrat din nou că este mai bună.

Felix Junior 17p, Bălean 16p, Cyuk 14p, Mihalcea 12p, Bartha 7p, Butler 4p au punctat pentru Dinamo. Au mai jucat: Yamamoto (coordonator), Hazelden, Ghionea.

Cel mai bun procentaj pe atac l-a avut Mihalcea (58%): 7 puncte pe atac, 3 blocare, 2 ași la serviciu.

Clasament: 1. Corona Brașov 25p, 2. Dinamo 22 p, 3. Arcada Galați 20p (un joc mai puțin), 4. Craiova 18p, 5. Steaua 17p, 6. Rapid 16p.

În etapa următoare, Dinamo va juca acasă (16.12 / ora 17:00) cu CSM Corona Brașov.

Butler_cu_Rapid

CS Dinamo, 10 decembrie 2023

Săptămâna 6-12 mai

Baschet. LNB Getica 95, locurile 7-8 (meci 1), miercuri 8 mai, ora 19:00: CSU Sibiu – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 7), miercuri 8 mai, ora 18:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 4), sâmbătă 11 mai, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache

Polo. Superliga Suzuki, finala (meci 3), sâmbătă 11 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 8), sâmbătă 11 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Popești Leordeni. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 7-8 (meci 2), duminică 12 mai: Dinamo – CSU Sibiu. Sala Dinamo

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 9), duminică 12 mai, ora 21:30: Dinamo 1948 – UTA Arad. Stadionul urmează a fi anunțat

Lupte. Turneul mondial de calificare la Jocurile Olimpice, 9-12 mai, Istanbul

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)