Home Volei masculin Volei masculin. Divizia A1, sezonul 2014-2015. Prima victorie

Volei masculin. Divizia A1, sezonul 2014-2015. Prima victorie

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo București – VCM LPS Piatra Neamț 3-2 (25-21, 19-25, 28-30, 25-19, 15-6)

VB__01.jpgEchipa masculină de volei Dinamo București a început sezonul 2014-2015 al Diviziei A1 cu o victorie muncită. Vineri seara, în avanpremiera primei etape, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au câștigat cu 3-2 în fața formației VCM LPS Piatra Neamț. Dinamo a început în următoarea formulă: Mureșan, Șoloc, Harbuz, Ivanov, Centelles, Antonic – Pantelic (libero).

Dinamoviștii și-au făcut singuri viața grea. Au început destul de bine jocul și s-au desprins în primul set atunci când trebuia. De la 17-17, roș-albii au apăsat pe accelerație și au închis actul cu 25-21. Setul secund a fost dominat de oaspeți. Bine așezați în teren, mobili și agresivi, nemțenii au închis conturile devreme, cu 25-19. După perioada de respiro din setul doi, Dinamo a părut că revine la timonă în actul următor, dar fără să aibă constanță în joc. A condus cu 11-7, însă la cel de-al doilea time-out tehnic oaspeții erau în avantaj cu 16-13. La reluare, roș-albii au făcut punct după punct, ajungând la 23-18. Resemnat, antrenorul oaspeților a schimbat liniile, pentru a odihni o parte dintre titulari pentru setul următor, iar dinamoviștii, crezându-se deja câștigători, au lăsat garda jos. Aproape ireal, nemțenii au punctat de șase ori consecutiv, ajungând să aibă minge de set, 24-23. De aici s-a mers cap la cap, cu mingi câștigate alternativ, până când blocajul oaspeților a făcut punctul de care aveau nevoie: 30-28.

VB__053.jpgBăgați în ședință de team-managerul Dan Drăgușin, dinamoviștii s-au trezit, iar începând din setul patru și-au materializat superioritatea. Următoarele două seturi au fost câștigate de gazde, cu 25-19 și 15-6, care acumulează astfel prima victorie în acest campionat. Jucătorul meciului a fost de departe cubanezul Centelles Hiroshi, care se dovedește încă din start un transfer reușit pentru Dinamo. El a făcut nu mai puțin de 28 de puncte de-al lungul celor cinci seturi.

Bogdan Mureșan (centru Dinamo): ”A fost o victorie mai dificilă decât ne așteptam, în niciun caz nu credeam că ne vom impune cu 3-2. Sunt mulți jucători noi, încă nu sunt puse la punct relațiile de joc. Sperăm ca aceste lucruri să se remedieze în timp și să jucăm din ce în ce mai bine”.

În etapa următoare, pe 20 octombrie, Dinamo va juca în deplasare, la Unirea Dej.

CS Dinamo, 10 octombrie 2014, ora 23:00