Divizia A1, etapa 4: CSA Steaua – Dinamo 3-1 (17-25, 28-26, 25-21, 26-24)
Derbyul de tradiție al voleiului masculin românesc a oferit aproape două ore de spectacol de calitate, la finele căruia victoria putea să fie tranșată de oricare dintre echipe. Dinamo a dat tonul în prima parte a întâlnirii, a avut șanse în continuare, dar la final toate cele trei puncte au intrat în contul echipei gazdă. Trupa antrenată de Daniel Rădulescu a suferit prima înfrângere din acest sezon.
Dinamo a început în formula cimentată în acest debut de sezon, cu Maicon Leite, Schmidt (centri), Didorciuc, Maia (secunzi), Crăciun (universal), Manda (coordonator) – Lakcevic (libero). În setul 4 a intrat pentru foarte puțin timp și ucraineanul Vladyslav Didenko (ridicător), revenit după o accidentare ce l-a ținut în afara terenuli de joc în debutul de sezon. De asemenea a mai jucat Mihai Dumitrache.
Dinamo a început în forță și nu i-a dat nicio șansă Stelei în primul set. De la 8-9, alb-roșiii s-au desprins la 8-14 pe serviciul lui Leite, iar mai apoi la 9-16. În spatele diferenței, Dinamo a controlat jocul până la închiderea primului set.
În actul secund, Dinamo a condus cu 17-13 și la final cu 24-22, având două mingi de set. Elevii lui Daniel Rădulescu nu au reușit să pună mingea jos, iar Steaua a prins aripi și a reușit să întoarcă rezultatul și să egaleze pe tabelă.
În setul trei, Dinamo a început din nou tare și a avut 11-4, dar avantajul s-a topit, iar Steaua a luat setul cu 25-21.
Setul patru a fost dominat de gazde, care au condus până aproape de final. Steaua a avut trei mingi de set la 24-21, dar Dinamo le-a anihilat. Un serviciu ”la risc” și un blocaj stelist au închis meciul.
Crăciun 22 p, Maia 13, Leite 11, Schmidt 10, Didorciuc 3 au punctat pentru Dinamo.
Dinamo e pe locul 5 cu 7 puncte, iar în etapa următoare va sta.
CS Dinamo, 4 noiembrie 2018
27 martie - 2 aprilie 2023
Handbal. Machineseeker EHF Champions League, play-off (retur), 29 martie, ora 19:45: THW Kiel – Dinamo
Handbal. Liga Națională (etapa 23), 1 aprilie, ora 17:30: Dinamo – CSM Vaslui. Sala Dinamo
Baschet. LNBM Mozzart, Top 10 (etapa 7), 29 martie, ora 20:00: Dinamo - FC Argeș Pitești. Sala Dinamo
Baschet. LNBM Mozzart, Top 10 (etapa 8), 1 aprilie: BC CSU Sibiu - CS Dinamo
Polo. Superliga masculină Suzuki (turneul 3), 31 martie - 2 aprilie, Bazinul Ghencea
Rugby. Liga Națională 2023 (etapa 1), 1 aprilie, ora 11:00: SCM Timișoara - Dinamo
Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală play-off (meci 2), 29 martie, ora 15:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo. În cazul în care Dinamo câștigă, va fi al treilea meci, pe 1 aprilie, la Rapid
Judo. Antalya Grand Slam, 31 martie – 2 aprilie, Turcia
Judo. Campionatul Național U16 și U14, 31 martie – 2 aprilie, Sibiu
Lupte. Cupa României U15, 29 martie – 2 aprilie, Piatra Neamț
Scrimă. Campionatul Național la sabie, 27-31 martie, București
Scrimă. Campionatul Mondial de juniori și cadeți, 1-9 aprilie, Plovdiv (Bulgaria)
SALA FITNESS
În data de 23.03.2023, activitatea sportivă în sala de fitness a clubului se suspendă în intervalul 07:00-12:00 pentru măsuri de igienizare.
Agrement înot/ Program weekend 25-26 martie
Urmare a activității echipelor de performanță ale CS Dinamo, programul de agrement în bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu, în zilele de 25 și 26 martie, va fi următorul:
Sâmbătă: 14:00-16:30
Duminică: 13:00-19:00