Home Volei masculin Volei masculin. Spectacol in derbyul de traditie al voleiului romanesc

Volei masculin. Spectacol in derbyul de traditie al voleiului romanesc

Divizia A1, etapa 4: CSA Steaua – Dinamo 3-1 (17-25, 28-26, 25-21, 26-24)

VM_Et_4_Steaua_-_Din_1Derbyul de tradiție al voleiului masculin românesc a oferit aproape două ore de spectacol de calitate, la finele căruia victoria putea să fie tranșată de oricare dintre echipe. Dinamo a dat tonul în prima parte a întâlnirii, a avut șanse în continuare, dar la final toate cele trei puncte au intrat în contul echipei gazdă. Trupa antrenată de Daniel Rădulescu a suferit prima înfrângere din acest sezon.

Dinamo a început în formula cimentată în acest debut de sezon, cu Maicon Leite, Schmidt (centri), Didorciuc, Maia (secunzi), Crăciun (universal), Manda (coordonator) – Lakcevic (libero). În setul 4 a intrat pentru foarte puțin timp și ucraineanul Vladyslav Didenko (ridicător), revenit după o accidentare ce l-a ținut în afara terenuli de joc în debutul de sezon. De asemenea a mai jucat Mihai Dumitrache.

Dinamo a început în forță și nu i-a dat nicio șansă Stelei în primul set. De la 8-9, alb-roșiii s-au desprins la 8-14 pe serviciul lui Leite, iar mai apoi la 9-16. În spatele diferenței, Dinamo a controlat jocul până la închiderea primului set.

În actul secund, Dinamo a condus cu 17-13 și la final cu 24-22, având două mingi de set. Elevii lui Daniel Rădulescu nu au reușit să pună mingea jos, iar Steaua a prins aripi și a reușit să întoarcă rezultatul și să egaleze pe tabelă.

În setul trei, Dinamo a început din nou tare și a avut 11-4, dar avantajul s-a topit, iar Steaua a luat setul cu 25-21.

Setul patru a fost dominat de gazde, care au condus până aproape de final. Steaua a avut trei mingi de set la 24-21, dar Dinamo le-a anihilat. Un serviciu ”la risc” și un blocaj stelist au închis meciul.

Crăciun 22 p, Maia 13, Leite 11, Schmidt 10, Didorciuc 3 au punctat pentru Dinamo.

Dinamo e pe locul 5 cu 7 puncte, iar în etapa următoare va sta.

CS Dinamo, 4 noiembrie 2018

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești