Home Volei masculin Volei masculin. Victorie uriasa, de trei puncte, in Maramures

Volei masculin. Victorie uriasa, de trei puncte, in Maramures

Divizia A1, etapa 6: CS Știința Explorări Baia Mare – Dinamo 1-3 (25-27, 19-25, 26-24, 20-25)

VM_Et_4_Steaua_-_DinVoleibaliștii de la Dinamo au obținută sâmbătă seara o victorie extrem de importantă pe terenul echipei Știința Explorări Baia Mare, care îi așează mai apăsat în prima jumătate a clasamentului. Jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au făcut un meci foarte bun, cu o apărare extrem de solidă. În acest meci, Dinamo a realizat nu mai puțin de 15 puncte la blocaj (7 prin Maicon Leite).

Dinamo a început în formula consacractă pentru începutul de campionat, dar încă din primul set antrenorul Daniel Rădulescu l-a schimbat pe ”universalul” Paul Crăciun cu Mihai Dumitrache. Revenit în echipă după câteva meciuri, Dumitrache a arătat o poftă deosebită de joc și a adus până la final 18 puncte în contul trupei ”alb-roșii”, la fel de multe ca și Maicon Leite.

Primul set a fost extrem de disputat, cele două echipe împărțindu-și momentele de dominare. Dinamo a dat tonul și a condus de mai multe ori, dar de fiecare dată gazdele au revenit pe tabelă. Evoluția scorului în setul 1: 5-9, 7-10, 11-10, 11-14, 17-18, 17-21, 22-24, 24-24, 25-25, 25-27.

Setul doi a fost dominat net de Dinamo, care a avut pe tabelă un categoric 24-14 (setul a fost încheiat la 19). Și în setul trei tot Dinamo a avut inițiativa, în prima parte. De la 16-19, gazdele au recuperat până la 21-20. Finalul a fost pe muchie, cu Explorări reducând din handicap la a treia minge de set. În setul patru s-a mers cap la cap până la 17-18, când Dinamo a sprintat decisiv, ultimele două puncte fiind reușite la blocaj.

Eduard Chermeș, managerul echipei: ”Sunt mândru că mă aflu lângă această echipă. Toți jucătorii au fost azi la înălțime, au dat dovadă de atitudine și caracter. Este o victorie extrem de importantă”.

Dinamo a început în formula: Maicon Leite 18 p, Brandon Schmidt 15p – centri; Maia Gomez 15p, Igor Didorciuc 14p – secunzi; Paul Crăciun 1p – universal; Ionuț Manda 1p – coordonator; Nikola Lakcevic – libero. Au mai jucat Mihai Dumitrache 18p – universal și Radu Florea – centru.

Dinamo are 10 puncte din cinci meciuri disputate (4 victorii) și se află pe locul trei în clasament, după ACS Volei Municipal Zalău și SCMU Craiova, ambele cu câte 16 puncte (șase meciuri disputate).

CS Dinamo, 17 noiembrie 2018

Săptămâna 15-21 aprilie

Handbal. Cupa României Râureni (sferturi de finală), marți 16 aprilie, ora 14:00: Dinamo – CSM Bacău. Sala Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciul 3), marți 16 aprilie, ora 18:00: Dinamo - U BT Cluj Napoca. Dacă Dinamo câștigă, meciul 4 va fi joi, 18 aprilie, tot în Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 24), miercuri 17 aprilie, ora 19:00: Dinamo – CSM Vaslui. Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, semifinala (meci 3), miercuri 17 aprilie, ora 20:30: Dinamo – CSM Oradea. Bazin Tolea Grințescu Dinamo. FINALA : meciul 1/5  Steaua - DINAMO, sâmbătă 20 aprilie . ora 19.00.

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 2), sâmbătă 20 aprilie, ora 11:30: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 1 și 2), sâmbătă 20 aprilie (ora 15:30) și duminică 21 aprilie (ora 15:30): Rapid București – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 1), vineri 19 aprilie, ora 17:00: Dinamo – Corona Brașov.

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 4), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:00: SCM Dunărea Giurgiu – CS Dinamo

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 5), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:30: U Craiova 1948 – Dinamo 1948

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00