Patru medalii de aur au adus România pe primul loc pe naţiuni, rezultat fără precedent al delegaţiei României la C.M. de tineret.
Doamna preşedinte Elisabeta Lipă a considerat, la finalul Campionatului Mondial de tineret – 2013, că: ”este un rezultat excelent, care va aduce mult optimism în loturile de tineret cât şi încredere în viitor; aceşi tineri campioni au toate şansele să fie medaliaţi olimpici la Rio de Janeiro, totul depinde de ei, să continue munca de până acum”.
La actuala ediţie a C. M. de tineret (U23), delegaţia noastră a câştigat 4 medalii de aur, prin următoarele echipaje:
- 2 - F, Mihaela Petrişă-Mădălina Bereş, urmate de echipajele Germaniei, Italiei şi Australiei;
- 4 X F, Andreea Tătaru, Mihaela Berindei, Viviana Bejinariu, Ioana Vrânceanu, urmate de echipajele Poloniei, Germaniei şi Italiei;
- 4 - M, Toader Gontaru, Marius Cozmiuc, George Pălămariu, Cristian Pîrghie, care au câştigat în faţa Australiei şi Statelor Unite ale Americii
- 2 X F, Ionela-Mădălina Rusu, Laura Oprea, urmate de Danemarca, Cehia şi Germania.
În finala probei de 2 vâsle categoria uşoară, Ionela-Lavinia Lehaci şi Andreea Asoltanei au sosit pe locul 4, la o distanţă de 0,5 sec faţă de locul 1, care a fost câstigat de echipajul din Marea Britanie, locul 2 de Germania şi locul 3 de Noua Zeelandă.
”Este un rezultat bun, deoarece acestă probă de categorie uşoară ”dispăruse” după ce Constanţa Burcică împreună cu Angela Alupei sau cu Camelia Macoviciuc (Mihalcea) sau retras. A fost o probă care ne-a adus de la trei olimpiade consecutive medalii de aur. Cu siguranţă aceste tinere fete pot face dun nou un echipaj de aur”, a declarat multipla campioană olimpică Georgeta Andrunache.
O altă surpriză plăcută a fost locul 4 pe care s-a situat Petru Codău, în proba de schif simplu. Locul 1 fiind câştigat de germanul Hubert Trzybinski, locul 2 de belgianul Hanes Obreno, locul 3 revenindui italianului Francesco Cardaioli. ”Este cea mai grea probă de canotaj, trebuie să fi deosebit de puternic şi de tehnic la schif. Nu am mai avut de foarte mulţi ani un finalist la acestă probă. Vreau să îi felicit pe medaliaţii cu aur la acest Campionat Mondial dar şi pe Petru Codău pentru curajul său”. A comentat titrata canotoare Viorica Susanu - multiplă campionă olimpică.
Autorul articolului: George Vescan. Foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 30 iulie 2013, ora 1100
Săptămâna 4-10 mai 2026
Volei masculin. Divizia A1, FINALA (meci 1), luni 4 mai, ora 18:00: Dinamo – CS Arcada Galați. Sala Dinamo
Volei masculin. Divizia A1, FINALA (meci 2), marți 5 mai, ora 18:00: Dinamo – CS Arcada Galați. Sala Dinamo
Baschet. LNBM, play-off sferturi (meci 5), miercuri 6 mai, ora 18:00: Dinamo – Rapid. Sala Dinamo
Handbal. Liga Națională (etapa 21), joi 7 mai, ora 15:00: SCM Politehnica Timișoara – Dinamo
Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 5), vineri 8 mai, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache Dinamo (anulat / omolagat cu 5-0 pentru Dinamo)
Fotbal. Liga 2, play-out (etapa 7), sâmbătă 9 mai, ora 11:00: CS Dinamo – ASA Târgu Mureș. CNF Buftea
Fotbal. Superliga Romania, play-off (etapa 8), duminică 10 mai, ora 19:00: Dinamo - FC Argeș. Stadionul Național Arcul de Triumf
În vederea efectuării unor lucrări de amenajare a spațiilor exterioare, necesare fluidizării circulației auto în Complexul Sportiv DINAMO București, în perioada 06.05 - 08.05.2026 vom restricționa accesul autoturismelor din strada Barbu Văcărescu.
Mulțumim pentru înțelegere!