Home Canotaj Canotaj. O medalie de aur si una de bronz la Cupa Mondiala de la Rotterdam

Canotaj. O medalie de aur si una de bronz la Cupa Mondiala de la Rotterdam

bornar_si_radis_Rotterdam_2019Cupa Mondială de la Rotterdam (12-14 iulie) a fost ultima competiție de nivel înalt înainte de Mondialele de la Linz (Austria / 26 august – 1 septembrie).

La Rotterdam, pe una dintre cele mai dificile piste din lume (cu avantaj mare de culoar), România a obținut o medalie de aur și una de bronz. Alte șase echipaje s-au calificat în finale.

Aurul a fost cucerit de Nicoleta Ancuţa Bodnar (CS Dinamo) şi Simona Geanina Radiş (CSA Steaua) la dublu vâsle, cu timpul de 07:58,390, urmate de Australia (07:59.110) şi Canada (08:03.770).

Medalia de bronz a fost adjudecată de echipajul feminin de patru rame, compus din Ioana Vrânceanu (CSA Steaua), Viviana Iuliana Bejinariu, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu (toate trei, CS Dinamo), medaliate cu argint de la Europene. Româncele au fost cronometrate cu timpul de 06:52, 220, fiind devansate de Australia (06:48.220) şi Danemarca (06:50.530).
Pe locul patru s-a clasat echipajul feminin de dublu rame, Cristina Georgiana Popescu şi Amalia Bereş (ambele, CS Dinamo).

Pe cinci au încheiat echipajele: dublu rame masculin - Ciprian Tudosă, Marius Cozmiuc, patru rame masculin - Mihai Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari, 8+1 masculin - Alexandru-Cosmin Macovei, Constantin Adam, Adrian Damii, Sergiu-Vasile Bejan, Vlad-Dragoş Aicoboae, Constantin Radu, Alexandru Matinca, Cristi-Ilie Pîrghie, Adrian Munteanu şi dublu vâsle categorie uşoară - Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Beleagă.

Barca feminină de opt plus unu - Georgiana Vasile, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Roxana Parascanu, Beatrice-Mădălina Parfenie, Iuliana Popa, Maria-Magdalena Rusu, Roxana-Iuliana Anghel, Daniela Druncea - s-a clasat pe locul 6.

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești