Home Gimnastică masculin

Gimnastică masculin

Gimnastică. Nationale: Dinamo – 10 medalii in finalele pe aparate

CN_2015_Muntean_02Sportivii de la CS Dinamo au obținut, duminică, zece medalii în finalele pe aparate din cadrul Campionatelor Naționale de seniori, competiție desfășurată la Cluj Napoca. Dintre acestea, patru au fost clasări pe prima treaptă a podiumului de premiere. Larisa Iordache a obținut titlu la paralele, Andrei Muntean s-a impus la paralele și sol, iar Andrei Groza a fost cel mai bun de la bară fixă.

Read more... [Gimnastică. Nationale: Dinamo – 10 medalii in finalele pe aparate]

podium-individual650Gimnaștii de la CS Dinamo au deschis perfect Campionatele Naționale de seniori de la Cluj, cucerind ambele titluri puse în joc vineri, în ziua de debut a competiției. Andrei Muntean s-a impus la individual compus, cu un total de 85.666, următoarele locuri fiind ocupate de Cristian Bățagă (85.432) și Vlad Cotuna (83.699). Pe locul 4 s-a clasat Andrei Ursache (CS Dinamo), cu 81.216.

Read more... [Gimnastica. Andrei Muntean - campion national la individual compus. Dinamo - aur la echipe]

Gimnastica. Andrei Muntean, de doua ori pe podium in Olanda

muntean_olandaO parte dintre componenții lotului național masculin de gimnastică au participat n week-end la competiția internațională Fantastic Gimnastics NK 2016, desfășurată la Rotterdam (Olanda). Din lotul României au făcut parte și dinamoviștii Andrei Muntean și Andrei Groza. Muntean, care are șanse mari de a participa la Jocurile Olimpice de la Rio, a cucerit două medalii de argint (inele și sărituri).

Read more... [Gimnastica. Andrei Muntean, de doua ori pe podium in Olanda]

Condoleante, Razvan Selariu!

deces_1Clubul Sportiv Dinamo București este alături de Razvan Șelariu în momentele de imensă durere prin care acesta trece. Fiul fostului gimnast medaliat cu bronz la JO 2004, Rareș Andrei, a fost lovit mortal de o mașină în fața casei din Doha (Qatar), unde Răzvan profesa de câțiva ani, ca antrenor al lotului masculin de gimnastică. Suntem consternați și plângem odată cu tine, Răzvan!

Gimnastică. Andrei Muntean, o nouă victorie la individual compus

Muntean_03.10.15_patrulaterLa numai o săptămână după campionatele naționale de seniori, cei mai buni gimnaști din țară au revenit în Sala Polivalentă din Capitală, pentru un patrulater internațional masculin, România – Ungaria – Spania – Norvegia. Din echipa României au făcut parte și dinamoviștii Andrei Muntean și Andrei Ursache, primul câștigând individualul compus. La echipe, locul I a fost ocupat de România.