Home Haltere Haltere - Campionatul Mondial Universitar, Eilat (Israel), 2012

Haltere - Campionatul Mondial Universitar, Eilat (Israel), 2012

Marius Danciu - medalii de argint și bronz la Mondialele universitare din acest an!

Danciu_Marius_03Orașul port la Marea Roșie, Eilat, este gazda Campionatului Mondial Universitar, ediția 2012. În lotul României care s-a deplasat la această competiție, Dinamo este reprezentată de sportivul Marius Danciu, la categoria 94kg.

Așa cum anticipam și în avancronică, Marius s-a numărat printre protagoniștii categoriei, câștigând două medalii: una de argint și una de bronz.

La stilul smuls, Marius a obținut medalia de argint, reușind 170 kg. Halterofilul dinamovist s-a aflat la egalitate cu polonezul Grela Lukasz care a câștigat aurul pentru că a fost mai ușor cu 36 grame decât Marius, care a cantarit 93,70 kg. La aruncat, M. Danciu a reușit doar 201 kg, rezultat cu care a ocupat treapta a V-a , iar la total, cu cele 371 kg, a obținut medalia de bronz.

Peste trei săptămâni, tot în orașul Eilat vor avea loc Campionatele Europene de seniori unde, alături de Marius Danciu, va participa și Paul Stoichiță care va concura probabil la categoria 77 kg. Ambii sportivi au valoare, după cum ne mărturisea Anton Ficzi, antrenorul celor doi, iar acum sau în perioada imediat următoare, vor da piept cu elita halterelor din lume. Cu răbdare și ceva investiții, vom mai auzi de Danciu și Stoichiță - de ce nu? - chiar la Rio, în 2016.

Vă reamintim că Dinamo a venit cu medalii de la toate edițiile Jocurilor Olimpice la care a participat.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 11 noiembrie, ora 930

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)