Home Kaiac-canoe Kaiac-Canoe - Campionatele Europene, Portugalia - 2013

Kaiac-Canoe - Campionatele Europene, Portugalia - 2013

Argint şi bronz pentru sportivii dinamovişti la Europenele din acest an

K-C__01Duminică, 16.06.2013 a fost ultima zi la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Montemo-o-Velho (Portugalia). Delegatia Romaniei a reusit un bilanț de 4 medalii europene:  dinamoviștii Liviu Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi au câștigat o medalie de argint la C2 -500 m și una de bronz la C2 -1.000 m, echipajul masculin Iosif Chirila, Catalin Costache, Gabriel Ghioca, Florin Comanici (Dinamo) și-au adjudecat medalia de argint la proba de C4 la 1.000 m și Irina Lauric  si Bianca Pleșca au cucerit medaliile de bronz la K2 pe 1.000 m.

La finalul competiției dinamoviști Victor Mihalachi şi Liviu Dumitrescu au declarat că: ”dorim ca vârful de formă să fie atins la mondialele din acest an de aceea aceast campionat european a fost doar o verificare bine venita. Ar fi fost bine dacă am fi putut participa și la Cupa Mondială, dar dacă nu s-a putut ne-am antrenat în țară, ploiele din ultima vreme ne fiind un inconvenient prea mare”.

Autorul articolului:  George Vescan. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 18 iunie 2013, ora 900

23-29 ianuarie 2023

Baschet. LNBM Mozzart (etapa 18), sâmbătă, 28 ianuarie, ora 18:30: Dinamo – ABC Athletic Constanța. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 14), miercuri, 25 ianuarie, ora 19:00: FC Argeș - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), duminică, 29 ianuarie, ora 15:00: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 14), sâmbătă, 28 ianuarie, ora 14:00: Știința București – Dinamo. Arena Romsilva Știința București

Polo. Cupa României la feminin (turneul II), 27-29 ianuarie, Bazinul Otopeni