Home Karate Karate. Maria Coman, medalie de bronz la Youth League

Karate. Maria Coman, medalie de bronz la Youth League

Iancu_Traian_karateDuminică seara s-a încheiat la Jesolo (Italia) una dintre cele mai tari competiții din lume rezervate tinerilor karateka, Youth League. Concursul a reunit 3180 de concurenți din 65 de țări. La acest regal mondial, Maria Coman (CS Dinamo) a obținut o prețioasă medalie de bronz.

Concursul de la Jesolo a fost important și prin faptul că punctează pentru Jocurile Olimpice de Tineret din 2022 de la Dakar (Senegal). Maria Coman a luptat la categoria +54 kg și a reușit să câștige șapte meciuri până la medalia de bronz. La categoria ei au fost înscrise 165 de sportive.

Maria Coman (19 ani) este antrenată de Traian Iancu.

CS Dinamo, 16 decembrie 2019

Săptămâna 20-26 septembrie 2021

HANDBAL. EHF Champions League (etapa 2), 23 septembrie, ora 21:45: PSG – Dinamo

HANDBAL. Liga Zimbrilor (etapa 4), 25 septembrie: CSM Alexandria – Dinamo

RUGBY. Superliga (etapa 10), 25 septembrie, ora 12:00: CS SCM Timișoara - Dinamo

HALTERE. Campionatul Mondial de juniori și tineret, 24 septembrie – 4 octombrie, Finlanda (Rovaniemi)

LUPTE. Campionatul Mondial de lupte pe plajă, 23-26 septembrie, Constanța