Home Lupte greco-romane LUPTE GRECO-ROMANE. Manuel Stoica, locul 5 la Campionatul Mondial de juniori

LUPTE GRECO-ROMANE. Manuel Stoica, locul 5 la Campionatul Mondial de juniori

stoica_manuel_CM_junioriLuptătorul dinamovist Manuel Stoica (16 ani) s-a clasat pe locul 5 la Campioanatul Mondial de juniori desfășurat în Rusia, la Ufa. Sportivul antrenat de Sandu Marian și Mircea Constantin a câștigat două meciuri și a pierdut tot două (ambele pentru medalii), în cadrul categoriei 63 kg.

Manuel Stoica a debutat la Campionatul Mondial cu două victorii categorice: 11-0 (superioritate) cu Domagoj Celicek (Croația) și 6-0 cu Abtor Atabaev (Uzbekistan). În semifinale, el a fost învins cu 5-1 de rusul Said Khusein Bakaev. Sportivul nostru a încheiat prima repriză în avantaj (1-0), dar partea a doua a fost adjudecată de rus. Pentru medalia de bronz, Manuel a cedat cu iranianul Iman Hossein Khoon Mohammadi.

CS Dinamo, 27 august 2021

16-22 mai 2022

Handbal. Liga Națională (etapa 26), 18 mai: CSU din Suceava – Dinamo

Polo. Superliga masculină (finala mică), 20 mai (meciul 3) și 21 mai (meciul 4 / dacă mai este cazul): Rapid București – Dinamo. Dinamo conduce cu 2-0 la general

Polo feminin. Cupa României – senioare, 20-22 mai, Focșani

Rugby. Liga Națională (etapa 5), 21 mai: Rugby Club Bârlad – Dinamo

Volei feminin. Campionatul Național de junioare I, turneul final, 16-20 mai, Timișoara

Box. Campionatul European de seniori, 21-31 mai, Erevan (Armenia)

Box. Cupa României la tineret, 17-22 mai, Târgu Jiu

Gimnastică. Cupa Andreea Răducan, 19-22 mai, Bârlad