Home Natație ÎNOT. David Popovici – locul 4 (200 m liber) și locul 6 (100 m liber) la Campionatul Mondial de la Fukuoka

Popovici_-_premiu_2022David Popovici a încheiat participarea la Campionatul Mondial de la Fukuoka (Japonia) cu două finale. Elevul lui Adrin Rădulescu și-a păstrat locul în elita mondială, chiar dacă nu a urcat pe podiumul de premiere. Într-un an complicat, în care bacalaureatul l-a scos din ritmul obișnuit, David a rămas între cei mai buni din lume.

David Popovici a debutat la Mondiale cu proba de 200 de metri liber. Calificat în finală cu cel mai bun timp, valorosul înotăror dinamovist a încheiat cursa pentru medalii pe locul 4. David a condus trei sferturi din cursă, dar a fost întrecut pe ultimii 50 de metri de Mathew Richard (M.Br / 1:44,30), Tom Dean (M.Br / 1:44,32) și Hwang Sunwoo (Kor / 1:44,42). Timpul lui David a fost 1:44,90.

Finală a fost și la 100 de metri liber, într-o probă regină ce a adunat crema înotului mondial. David s-a clasat pe locul 6 în finală, cu 47,83, proba fiind câștigată de australianul Kyle Chalmers, campionul olimpic de la Tokio (47,15). Podiumul a fost completat de Jack Alexy (SUA / 47,31) și de Maxime Grousset (Fra / 47,42).

În deschiderea campionatului mondial, David Popovici a primit premiul pentru “Cel mai bun înotător din lume la masculin 2022”!

Declarația lui David, după Campionatul Mondial de la Fukuoka:

"Sunt mai motivat ca niciodată și, după cum o văd, am două opțiuni. Stau, îmi plâng de milă, accept consolările. De fapt, ascult consolările oamenilor care își fac mai multe griji pentru mine decât îmi fac eu, sincer. Am oameni mai necăjiți pentru mine decât sunt eu, dezamăgiți, cum nu sunt, de altfel. Pentru că e un concurs și așa merg concursurile. Cineva trebuia să ia și locurile 4 și 6. Deci asta e prima variantă, stau îmi plâng de milă. Sau mă gândesc la cum m-am simțit pe ultimul bazin din 200, pe ultimul sfert din 100 de metri, și las acest sentiment să mă conducă, să fie focul pentru ce urmează să antrenez la antrenament. Deci, ori aia, ori îmi plâng de milă, ori sunt mai motivat. Și sunt mult mai motivat. Nu o să stau să mă gândesc la ce s-a întâmplat greșit. O să învăț din asta, dar nu pot să rămân ancorat în ce s-a întâmplat".

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)