Home Natație INOT. Campionatul European în bazin de 25 de metri: David Popovici, medalie de bronz la 100 de metri liber

David_Popovici_bronz_CE_2023_OtopeniDavid Popovici a încheiat Campionatul European în bazin de 25 de metri disputat la Otopeni (5-10 decembrie) cu o medalie de bronz cucerită în proba de 100 de metri liber și cu un loc 4 în proba de 200 de metri liber. Probele în bazin scurt nu sunt specialitatea sportivului antrenat de Adrian Rădulescu.

David și-a făcut încălzirea la Europene cu două probe de ștafetă (4x50 m liber și 4x50 m mixt), însă doar la prima a prins finala (locul 7), alături de ceilalți trei tricolori George Alexandru Stoica Constantin, Mihai Gergely și Patrick Sebastian Dinu.

Finalele în cele două probe individuale la care a fost înscris au fost programate în ultimee două zile de concurs.

La 200 de metri liber, David a fost al patrulea, în 1:41,52, fiind depășit de Matthew Richards (M.Br.) 1:41,01, James Guy (M.Br.) 1:41,12 și Danas Rapsys (Lit) 1:41,15.

Duminică, în ultima zi, David a cucerit medalia de bronz la 100 de metri liber. El a tras foarte tare pe ultima lungime de bazin și a oprit cronometrul la 46,05 secunde. Primele două locuri au fost ocupate de francezul Maxime Grousset (45,56) și de italianul Alessandro Miressi (45,51).

David Popovici: ”A fost frumos, a fost o cursă rapidă, mă bucur că am reușit să ajung pe podium. Sunt curse în care câștigi și curse în care înveți. E tot ceea ce s-a putut astăzi. În continuare, italianul și francezul sunt mai buni decât mine, m-au bătut și la Campionatul Mondial. Dar, din fericire, mai sunt concursuri și mai am timp să recuperez. Publicul a fost super. E visul oricărui sportiv să concureze acasă cu această atmosferă. Sper că au plecat fericiți, eu am plecat fericit acasă, am obținut un timp bun. Medaliile nu reprezintă tot, chiar cred asta. Dar mă bucur că am reușit să câștig o medalie în fața unui public numeros la mine acasă. A fost o cursă agitată care s-a terminat frumos.

Mie îmi place să mă întorc mai rapid, decât să plec mai rapid. Mă rog, e un mod elegant de a o spune, nu știu să plec mai rapid. Dar trebuie să învăț”.

CS Dinamo, 10 decembrie 2023

26 februarie - 3 martie 2024

Handbal. EHF European League (etapa 3), marți 27 februarie, ora 19:45: CSM Constanța – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 28), marți 27 februarie, ora 18:00: Dinamo 1948 – Hermannstadt. Stadion Arcul de Triumf

Handbal. Liga Națională (etapa 19), joi 29 februarie, ora 18:00: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9, restanță), vineri 1 martie, ora 11:00: CSU Oradea – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 29), vineri 1 martie, ora 20:00: Poli Iași - Dinamo 1948

Volei masculin. Cupa României, turneul Final 4 (semifinală), sâmbătă 2 martie, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Se joacă la Mioveni

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), sâmbătă 2 martie (ora 19:00): FC Argeș - Dinamo

Scrimă. Campionatul European de cadeți și juniori, 22-29 februarie, Napoli (Italia)

Tir. Campionatul European de seniori, 24 februarie – 3 martie, Gyor (Ungaria)

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00