Home Scrimă SCRIMA. Maria Matei, medaliată cu bronz la Mondialele de la Cairo, în concursul pe echipei la sabie - junioare

Sabie_fete_echipe_junioare_2Echipa de sabie-junioare a României a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de scrimă pentru juniori și cadeți de la Cairo (Egipt), după o victorie în meciul decisiv cu 45-40 în fața Turciei. Cvartetul tricolor, din care a făcut parte Maria Matei (CS Dinamo), a fost foarte aproape de finala competiției, dar a cedat în semifinale în fața SUA (42-45), după ce a condus aproape treisferturi din meci. Ultima dată cu 40-39!

Până în semifinale, echipa României a trecut de Uzbekistan cu 45-44 și de Franța cu 45-39.

Maria Matei (19 ani), sportivă descoperită și formată la CS Dinamo de Cristian Lupu, a fost una dintre săbiile de forță ale echipei României în concursul de la Cairo. În vârstă de 19 ani, Maria este studentă la drept, la Universitatea București.

Celelalte trei medaliate sunt linca Pantiș (Riposta), Felicia Iacob (Steaua) și Mihaela Chițu (Riposta).

CS Dinamo, 6 aprilie 2021

16-22 mai 2022

Handbal. Liga Națională (etapa 26), 18 mai: CSU din Suceava – Dinamo

Polo. Superliga masculină (finala mică), 20 mai (meciul 3) și 21 mai (meciul 4 / dacă mai este cazul): Rapid București – Dinamo. Dinamo conduce cu 2-0 la general

Polo feminin. Cupa României – senioare, 20-22 mai, Focșani

Rugby. Liga Națională (etapa 5), 21 mai: Rugby Club Bârlad – Dinamo

Volei feminin. Campionatul Național de junioare I, turneul final, 16-20 mai, Timișoara

Box. Campionatul European de seniori, 21-31 mai, Erevan (Armenia)

Box. Cupa României la tineret, 17-22 mai, Târgu Jiu

Gimnastică. Cupa Andreea Răducan, 19-22 mai, Bârlad