Home Scrimă

Scrimă

Scrimă. Cupa României la sabie - masculin, dominată de Dinamo

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Scrima__01.jpgTiberiu Dolniceanu și-a reconfirmat joi statutul de cel mai valoros sabrer al României. Sportivul de la Dinamo s-a impus de o manieră categorică la Cupa României, în proba individuală de sabie, după ce l-a învins în ultimul act pe colegul său de lot, Alin Badea, de la CSA Steaua. Proporțiile victoriei (scor 15-6) dovedesc faptul că eșecul lui Dolniceanu din finala Campionatelor Naționale, în fața aceluiași sportiv, a fost un simplu accident.

Read more... [Scrimă. Cupa României la sabie - masculin, dominată de Dinamo]

Scrimă. Echipa feminină de sabie, locul întâi la Cupa României

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

SF__cn___14.jpgClubul Sportiv Dinamo și-a îmbogățit palmaresul la Cupa României de sabie, competiție desfășurată în Sala de Scrimă Floreasca din București, cu încă un loc întâi. După succesul de la individual al Biancăi Pascu, fetele au câștigat miercuri de o manieră categorică întrecerea pe echipe. În finală, Dinamo 1 a trecut de CSM Iași cu scorul de 45-26. Cea de a doua echipă a clubului înscrisă în competiție a ocupat locul 4.

Foto: Antrenorul Alexandru Chiculiță, alături de elevele sale din echipa clasată pe locul întâi (de la stânga la dreapta): Andreea Doană, Bianca Pascu, Geanina Gavril, Oana Munteanu

Read more... [Scrimă. Echipa feminină de sabie, locul întâi la Cupa României]

Scrimă. Bianca Pascu a câștigat și Cupa României la sabie

Bianca_Pascu__08Bianca Pascu își reconfirmă statutul de cea mai valoroasă sabreră a țării. Sportiva de la CS Dinamo, în vârstă de 26 de ani, a câștigat și Cupa României, după ce la jumătatea lunii trecute cucerea de o manieră categorică titlul național în proba individuală de sabie. În finala Cupei, Bianca Pascu a întrecut-o pe colega ei de la Dinamo, Oana Munteanu, scor 15-9. Competiția a avut loc marți, în Sala de scrimă a federației de specialitate.

CS Dinamo, 04 noiembrie 2014, ora 20:30

Scrimă. Dinamo, campioană națională în proba masculină de sabie-echipe

Sc_CN_26.jpgSabrerii de la CS Dinamo au încheiat Campionatele Naționale de seniori, desfășurate timp de patru zile în Sala de Scrimă Floreasca din Capitală, cu un nou titlu. De data aceasta, cea dintâi poziție a fost ocupată de prima echipă masculină de sabie a clubului (Dinamo a avut două echipe înscrise în concurs), care a încheiat întrecerile din Superligă cu șapte victorii din tot atâtea posibile. Echipa a fost formată din Cristian Bițucă, Tiberiu Dolniceanu, Dragoș Sîrbu, Iulian Teodosiu.

Read more... [Scrimă. Dinamo, campioană națională în proba masculină de sabie-echipe]

Scrimă. Dinamo a dominat naționalele feminine de sabie

Bianca_Pascu__08Sportivele de la Dinamo au dominat Campionatele Naționale de sabie, competiție ce se desfășoară în Sala de scrimă Floreasca din Capitală. Întrecerile feminine s-au derulat în primele două zile ale turneului și atât la individual, cât și la echipe sabrerele antrenate de Alexandru Chiculiță nu le-au lăsat speranțe adversarelor. Miercuri, la individual, Bianca Pascu s-a dovedit în cea mai bună formă, ea învingând-o în finală pe colega ei de la Dinamo, Andreea Doană, cu 15-4. Medaliile de bronz au fost cucerite de Oana Munteanu (CS Dinamo) și Irina Bobei (CSA Steaua).

Read more... [Scrimă. Dinamo a dominat naționalele feminine de sabie]

Page 28 of 33

<< Start < Prev 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Next > End >>

Program competițional 18-24 noiembrie 2019

Handbal. Liga Campionilor (etapa 9), 20 noiembrie, ora 19:00: Dinamo – Chekhovskie (Rus). Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 11), 24 noiembrie, ora 16:15: Dinamo – HC Buzău. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 7), 24 noiembrie, ora 12:30: Dinamo – Volei Alba Blaj.

Baschet. Liga Națională (etapa 6), 18 noiembrie, ora 19:00: Steaua – Dinamo Știința. Sala regimentului de gardă Mihai Viteazu

Baschet. Liga Națională (etapa 7), 22 noiembrie, ora 19:00: Dinamo Știința – BCMU FC Argeș Pitești. Sala Dinamo

Polo.  Superliga (etapa 4), 22 noiembrie (ora 11:00) și 23 noiembrie (ora 11:00): Dinamo – Steaua. Bazinul Anatolie Grințescu - Dinamo

Rugby. Cupa României (etapa 6), 23 noiembrie, ora 11:00: Steaua – Dinamo. Teren Ghencea

Polo feminin. Turneu Bazin Floreasca, 23-24 noiembrie, București

Karate. Campionatul Național interstiluri, 23 noiembrie, Izvorani

Tenis. Turneu ATP - Bari, 18-24 noiembrie, Italia

Tir. Finala Cupei Mondiale, 18-24 noiembrie, Putian (China)

Scrimă. Circuit European de cadeți, 22-24 noiembrie, București

Sâmbătă, 23 noiembrie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu găzduiește, începând cu ora 11:00, meciul din Superliga de polo dintre Dinamo și Steaua. Din acest motiv, activitatea de agrement și inițiere în bazinul mare va începe la ora 13:15.