Home Scrimă Scrimă. Bronz mondial pe sabia lui Tiberiu Dolniceanu

Scrimă. Bronz mondial pe sabia lui Tiberiu Dolniceanu

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

S_CN_06Tiberiu Dolniceanu (26 de ani) și-a reconfirmat statutul de cel mai valoros sabrer român al momentului. Vineri, sportivul numărul 1 al Clubului Sportiv Dinamo în anul 2013 a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Kazan (Rusia), a doua consecutivă, de aceeași culoare, în întrecerile individuale, după cea de la CM Budapesta (2013).

Parcursul lui Dolniceanu la competiția din Rusia a fost unul aproape perfect. Elevul lui Mihai Covaliu și-a început urcușul direct pe tabloul de 64, cu o victorie lejeră (scor 15-6) în fața lui Jose Quintero (Venezuela). Următorul adversar, germanul Matyas Szabo, nu i-a putut nici el pune mari probleme românului.

Extrem de motivat, liderul echipei de sabie s-a impus cu 15-10. Pe tabloul de 16, Tibi l-a întâlnit pe sud-coreeanul Oh Eunseok. După cum a început, meciul părea a fi la discreția valorosului sportiv de la Dinamo. Dolniceanu s-a desprins din start la 8-3, iar mai apoi la 10-6. Un asalt în forță a dat însă emoții întregii delegații române. Piciorul lui Tiberiu a alunecat periculos într-o parte, forțând glezna dreaptă, cea accidentată înainte de Campionatele Europene de la Strasbourg. Dolniceanu a solicitat pauză, iar după câteva minute a reintrat pe planșă, însă cu o reținere care s-a resimțit imediat în scor. Sud-coreeanul a ajuns să conducă (12-11), însă Tibi a revenit pe final și a câștigat cu 15-13. Sfertul de finală disputat cu germanul Max Hartung a fost o formalitate: 15-5 pentru Dolniceanu. În semifinale, cu medalia deja asigurată, dinamovistul a cedat, scor 9-15, în fața rusului Nikolay Kovalev, cel care avea să și cucerească aurul mondial la sabie. Argintul i-a revenit sud-coreeanului Gu Bongil.

Luni, în proba de sabie pe echipe (masculin), România pornește cu șanse mari la podium. Alături de Tiberiu Dolniceanu, din echipă mai fac parte alți doi sportivi de la CS Dinamo, Iulian Teodosiu și Ciprian Gălățanu.

CS Dinamo, 18 iulie 2014, ora 23:40

Săptămâna 15-21 aprilie

Handbal. Cupa României Râureni (sferturi de finală), marți 16 aprilie, ora 14:00: Dinamo – CSM Bacău. Sala Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciul 3), marți 16 aprilie, ora 18:00: Dinamo - U BT Cluj Napoca. Dacă Dinamo câștigă, meciul 4 va fi joi, 18 aprilie, tot în Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 24), miercuri 17 aprilie, ora 19:00: Dinamo – CSM Vaslui. Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, semifinala (meci 3), miercuri 17 aprilie, ora 20:30: Dinamo – CSM Oradea. Bazin Tolea Grințescu Dinamo. FINALA : meciul 1/5  Steaua - DINAMO, sâmbătă 20 aprilie . ora 19.00.

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 2), sâmbătă 20 aprilie, ora 11:30: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 1 și 2), sâmbătă 20 aprilie (ora 15:30) și duminică 21 aprilie (ora 15:30): Rapid București – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 1), vineri 19 aprilie, ora 17:00: Dinamo – Corona Brașov.

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 4), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:00: SCM Dunărea Giurgiu – CS Dinamo

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 5), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:30: U Craiova 1948 – Dinamo 1948

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00