Home Scrimă Scrimă. Naționalele de sabie – cadeți și juniori: medalii de toate culorile pentru scrimerii dinamoviști

Ailinca_finala_CN_2021”Sala de scrimă Ana Pascu” din Capitală a găzduit timp de patru zile (3-6 martie) Campionatele Naționale de sabie pentru cadeți și juniori, fete și băieți. CS Dinamo a avut sportivi implicați în lupta pentru medalii în toate cele patru zile de concurs. Două dintre cele patru titluri puse în joc au ajuns la CS Dinamo.

Sabie juniori – băieți. Titlul național a fost adjudecat de principalul favorit, Rareș Ailincă (CS Dinamo), după o finală câștigată cu 15-13 în fața lui Mihnea Enache (Steaua). Pe locul 3 s-a clasat Andrei Păștin, învins în semifinale de Ailincă. Vlad Covaliu s-a clasat pe locul 5.

Sabie cadeți – masculin. Cu o generație talentată și de mare viitor la această categorie de vârstă, CS Dinamo a avut doi reprezentanți pe podiumul de premiere: Vlad Covaliu - locul 2 și Marco Șovar - locul 3. Între primii opt s-a mai clasat Nicholas Lupu (locul 8).

Sabie juniori – fete. Titlul de campioană a revenit dinamovistei Maria Matei, care s-a impus cu 15-10 în finala cu Amalia Stan (CSS Unirea Iași). Roberta Ciobanu s-a clasat pe locul 8

Sabie cadeți – fete. Alexandra Mitruș (15 ani) s-a clasat pe locul 3, Ana Botezaru – pe locul 6 și Teodora Moldovan – pe locul 10.

Ailinca_si_Pastin_CN_2021

Rareș Ailincă (al doilea din dreapta) - campion național. Andrei Păștin (al doilea din stânga)

Sovar_si_Covaliu_CN_2021

Marco Șovar și Vlad Covaliu - încadrați de antrenorii Irina Covaliu și Alexandru Chiculiță

Maria_Matei_CN_2021

Maria Matei, alături de antrenorii Cristian Lupu și Tiberiu Dolniceanu

CS Dinamo, 7 martie 2021

Săptămâna 5 - 11 decembrie 2022

Handbal. Machineseeker EHF Champions League (etapa 9), 8 decembrie, ora 19:45: Dinamo - HC PPD Zagreb. Sala Polivalentă București

Handbal. Liga Națională (etapa 15), 11 decembrie, ora 12:00: Dinamo – CSU din Suceava. Sala Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 9), 7 decembrie, ora 18:00: CSM ABC Athletic Constanța – Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 10), 10 decembrie, ora 18:00: CSM Galați – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 10), 10 decembrie: Rapid – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 9), 10 decembrie, ora 17:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Box. Campionatul Național tineret și seniori, 6-10 decembrie, Târgu Jiu

Inot. Campionatul Național de cadeți, 08-11 decembrie, Miercurea Ciuc

Haltere. Campionatul Mondial, 4-14 decembrie, Columbia

AGREMENT ÎNOT

În ziua de sâmbătă, 26 noiembrie a.c., bazinul acoperit Anatolie Grințescu Dinamo este rezervat pentru activități competiționale, motiv pentru care nu se vor desfășura ore de agrement.

De asemenea, în perioada 30.11 -02.12.2022, nu se vor desfășura ore de agrement în bazinul acoperit Anatolie Grințescu Dinamo, având în vedere zilele libere cu ocazia celor două sărbători legale, de Sf. Andrei și de Ziua Națională a României, precum și a zilei de 2 decembrie, declarată zi liberă cu recuperare.