Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Tir Tir - Campionatul National (aer comprimat) de juniori și seniori, 2012

Tir - Campionatul National (aer comprimat) de juniori și seniori, 2012

Rezultate foarte bune pentru sportivii dinamoviști

T_77Duminică, 18 martie, s-a încheiat Campionatul Național de Tir, aer comprimat, atât la juniori cât și la seniori. Dinamo a avut un parcurs remarcabil prin echipele pe care le-a prezentat la startul acestei competiții și prin tinerii sportivi pe care i-a promovat în focul acestui campionat deloc ușor. Iar când spunem de tineri promovați, ne gândim, în primul rând, la Ioana Cristea (foto) și Laura Ilie, două tinere care promit nu numai pentru competiția internă, cât mai ales pentru viitoarele competiții internaționale.

La juniori, proba de pușcă-aer comprimat, campioană a ieșit Ioana Cristea, în timp ce Laura Ilie a ocupat locul III. La seniori, proba de pușcă-aer comprimat 40 f, campioană a ieșit tot Ioana Cristea care a reusit 396 p din 400 posibile. Diferența de la 396 la 400 este foarte mare în tir, adică de la campion național la campion olimpic. Și, pentru a fi și pe înțelesul celor mai puțin familiarizați cu tirul, trebuie precizat că, în finală, decarul are 10 fracțiuni, în funcție de poziționarea loviturii în interiorul cercului.

Locul doi la senioare a fost ocupat de Laura Ilie, cu 391 p. În proba masculină, Alin Moldovan a ocupat locul II cu 589 p., la egalitate cu stelistul Marius Vasile care a ocupat locul I cu 8 zecimi mai mult decât Alin, acele zecimi de decar de care vorbeam mai sus.

T_80Echipa de pușcă-aer comprimat a Clubului Sportiv Dinamo București a ocupat locul II, componența echipei noastre fiind următoarea: Alin Moldovan, Octavian Iacob și Andrei Petre. C.S. Dinamo a mai obținut un loc II la pistol aer comprimat, prin Daniela Cohanciuc, și un loc III prin Huianu Carmen.

Acum, când s-a încheiat Campionatul Național de aer comprimat, putem spune că Dinamo are o echipă de viitor și de valoare iar cele două junioare, Ioana și Laura, merg pe un drum bătătorit de sportive de clasă precum Jakline Zvonevschi, Maria Feodot, Maria Macovei și Anișoara Matei, ca să enumerăm numai câteva dintre sportivele dinamoviste care au urcat pe cele mai înalte trepte ale ierarhiilor europene și mondiale.

În luna aprilie începe sezonul de glonț iar profesorul Marin Olimpiu va aduce, în mod sigur, și de la aceste probe rezultate pozitive și tineri sportivi în prim-planul sportului din țară.

Autorul articolului și foto – Mihai Neacșu, CS Dinamo, 20 martie, ora 2330

 

Academia de Inot Dinamo

Agrement Fitness

Hidrokinetoterapie

Initiere/Agrement Tenis

ANUNȚ PUBLICITAR

ANUNT_interes_public

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea  fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București.  Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026  AICI

IA ATITUDINE

2_InfoCons

Online Guests

We have 277 guests online